-26- geen sprake is. De oorsprong van net Hulster vrcuwenkostuum ligt in Vlaanderen en Brabant, Intrigerend zijn de vormveranderingen van muts en kep. Mevrouw Ven de Poel wist'» met een scherp oog voor detail, de aandacht te vestigen op groei, bloei en neergang van de diverse hoofd deksels. Wat eens de eenvoud zelve Was, kon in de loop ven een paar generaties uitdijen tot vrijwel onhanteerbare hoofdtooien, groot, kwets baar kostbaar, zwaar en bovenal extravagant, om in een later stadium te werden teruggedron gen en uiteindelijk vervangen door de meest ele mentaire grondvorm. Mode wordt gekreëerö en door anderen gevolgd. Behaagzucht is niet voer niets de grondtrek van het temperament van de vrouw, maar roet het verstrijken der seizoenen schijnt men te vergeten dat het allernieuwsts al een keer mode is geweest. ("Er is niets nieuws onder de zon", zei Salomo). C-ck bij muts en kap zien we dat moeilijkheden uit zucht naar "perfektie" juist worden opgezocht. Knappe maar ingewikkelde krsaties verraden een stuk ambachtelijkheid, maar da vorm wordt dan uit sluitend bepaald door overwegingen van raffine ment en virtuositeit. Wat een verschil roet mut sen als kunstig gesneden hoofddekseltjes in allerlei graden van fijnheid Mode, de nieuwste mode. Ook een vrouw van het Zeeuwss land wil van zich doen spreken. Bij de muts zijn de mogelijkheden tot het ontwikkelen van variaties op 6en thema (de grondvorm) schier onbeperkt. Een kleine aksentverschuiving in het geheel van ondermutsje, oorijzer en bovenmufcs

Den Spiegel | 1985 | | pagina 29