-37- brief. Drie jaar igng trekken, ze over de aard bol. Hun feuilletcn bevat bijvoorbeeld repor tages over de toestanden in Atjeh (1910). Als. journalist zal Pisuisse nog bén keer aktief zijn, en wel bij hst uitbreken van de Eerste Wereldoorlog. In 191ft meldt hij zich bij het Algemeen Handelsblad ala oorlogscorrespondent Daarna is Jeon-Louis voorgoed verleren voor de journalistiek. De artiest in de mens Pisuisse zoekt zijn weg in de wereld ven hoe theater, ten wending in de levensloop, do gedrevenheid blijft hetzelfde. Wat is cabaret? Wie deze vraag opwerpt mag reke nen op stevigs diskussies. Het woordenboek spreekt van een groep artiesten die samen de kleinkunst beoefenen, mear ook van een genre van lichte vermaakskunst met afwisseling van dans, voordracht en muziek, iets hoger dan variété. Jan Musch lanceert de strijdkreet; "Een cabaret, wil het aan zijn doel beantwoorden, moet politiek zijn of zal niet zijn". Louis Davids noernt de cabaretkunst "beschaefd amusement", terwijl Jaap van de Merwe uitroept; Cabaret is geen be schaafd amusement, maar sociale satire in theater vorm". De verwarring ten topi Brengen handboe ken wellicht het verlossende antwoord omtrent de vraag; wie heeft er gelijk? Wim lbo zegt dat de heren allemaal en geen van allen gelijk heb ben, omdat ze in alle subjektiviteit uitgaan van hun eigen wereldje. Het cabaret heeft sinds het ontstaan van deze kunstvorm ook de andere vormen van amusement beïnvloed. Een scherpe >cheidslijn is echter niet te trekken. Buziau n Bandy waren revue-komieken en geen cabaretiers

Den Spiegel | 1985 | | pagina 40