-41- op.-de plankan presteerden, blijkt een bron van onuitputtelijke inspiratie te zijn voor Jean- Louis en diens volgelingen in de beginjaren van het Nederlandse cabaret, Pisuisse doorspekt zijn programma's rijkelijk met internationale folklore en bouwt aan zijn theatergezelschap. Het zijn kwaliteiten als zanger, conférencier, auteur, regisseur en ontdekker van nieuw talent (Oirk Witte, Willy Corsari, Alex de Haas, Max Tak, Paul Collin, Tholen en Van lier, Fie Carelsen en vele, vele anderen) heeft hij de fundamenten gelegd waarop het cabaret kon voortbouwen Absoluut objektiaf is men nooit wanneer getracht wordt een beeld te schetsen van een bekend per soon. Pisuisse heeft - dat kan de mare var? de romantische levensloop ven de zingende bon-vivarit niet verhullen - veel verkeerd gedaan in zijn leven. Jean-Louis, de levensgenieterkon vrou wen krijgen zoveel als hij msar wilde. Na de mis lukking vsn het eerste huwelijk met Jacobs Smit trouwt Pisuisse in 1914 met zijn grots liefde, da actrice Fie Carelsen. In 1919 verschijnt Jenny Giliiams (de toekomstige derde echtgenote) op het toneel sn in het leven van Pisuisse (en Fie Carelsen), maar het zou nog tot 1925 duren voor Jean-Louie zich van zijn Fie Isafc scheiden, De warmbloedige Pisuisse wordt echter in de persoon ven Jenny door een erotische boemerang getroffen. Wat hij anderen (zijn vorigs twee vrouwen incluis) op amoureus terrein heeft aan gedaan, moet hij nu zelf pijnlijk ondervinden. Een kortstondige maar hevige liefdesaffaire tussen Jenny en een lid van het theatergezel-

Den Spiegel | 1985 | | pagina 44