VERSLAG LEZING "HET ZEILEN) V.Ü.C. SCHIP Op donderdag 24 oktober j.l. hield de heer 3, Dudok - van Heel uit Noordwijk een geanimeerde lezing over da Stichting "Hat zsilsnd VOC - schip", Allereerst de doelstelling van da stichting. Het bouwen van esn 20 authentiek mogelijk 17e eeuws VGC-schip en daarmee verre reizen te gaan maken. Een doelstelling die ge makkelijker is omschreven den gerealiseerd. Vooreerst werd door de stichting, die in 1984 is op gericht, tal van personen uit het hels land aangezocht als adviseur bij de stichting om het dosl te verwezen lijken, Adviseurs met klinkende nemen, ieder op hun terrein, zoals scheepsbouw, internationale scheep- vaartvoorachriften, verzekeringen, exploitatie, mana gement, fondswerving enz. Toen men zich verzekerd wist van deze deskundige ondersteuning, die overigens geheel kosteloos gebeurt, kon men zich de volgende vraag stellen. Hoe ziet een VOC schip eruit en hoe zit het in elkaar? Afbeeldingen op schilderijen en prenten zip wel bekend, maar bouwtekeningen zijn er niet. Men hoeft er ook niet naar te zoeken, want ze bestaan eenvoudig niet, Scheepsbouwers uit die tijd bcuwden "op ervaring", niet van een tekening. Msn was zelfs niet in staat konstruktietekeningen te maken zoals we deze thans kennen. Met andere woorden, over hoe zo'n 17e eeuws schip gebouwd werd, da afmetingen, de houtkonstrukties, was niets nauwkeurig bekend. Aan schepen uit dia tijd moet dan ook van alles geman keerd hebben. Ze weren niet precies recht, vaak insta biel, moeilijk manoevreerbaar, nooit helemaal water dicht enz. Het mag eigenlijk een wonder heten dat men er desondanks in slaagde mc-t zulke schepen naar Indië of Zuid-Amerika te varen. Dit alles kor» voor de stichting betekenen dat alles opnieuw "uitgevonden" moest worden. Esn schip uit dis tijd is echter bekend en bewaard gebleven: hst Zweedse oorlogsschip ds "Wasa", dat ooit in de monding var» de haven van Stockholm kapseisde en zonk. Jaren geleden is het schip geborgen, zorgvuldig gedroogd en gekon-

Den Spiegel | 1985 | | pagina 20