5 groepen kunnen indelen: de algemeen-maritieme musea (o.a. Nederlands Scheepvaart Museum te Amsterdam, Ma ritiem Museum Prins Hendrik te Rotterdam, Noordelijk Scheepvaartmuseum in Groningen); musea waarin de ge schiedenis van de visserij een belangrijke plaats in neemt (o.a, Zuiderzeemuseum in Enkhuizen, Gemeentel- museum in Maassluis, Schevenings Museum in Schevehin- gen, Maritiem Museum te Zierikzee); musea met zeer spe cifieke onderwerpen (Helders Harinemuseum te Oen Hel der, Museum voor Scheepsarcheologie te Ketel haven, Na tionaal Baggermuseum'te Sliedrecht, Stichting Ramschip Schorpioen in Vlissingen)tot slot musea met een va riëteit van locale maritieme onderwerpen (Hannemahuis in Harlingen, 't Behouden Huys te West-Terschelling, Stedelijk Museum te Vlissingen als ook het Maritiem Mu seum. in Zierikzee). Verzamelgebieden overlappen elkaar. Oat maakt de situatie al ingewikkeld genoeg. Het over zicht raakt echter zoek als je beseft dat de maritieme musea in de Amstelstsd en Maasstad ook neg eens alle thema's in hun verzamelbeleid betrekken. Bonte lappen deken of onontwarbare kluwen? Oe auteur merkt terecht op dat al deze kriskras overlappingen om een. welover wogen verzamelbeleid van alle maritieme musea vragen. Elk verzamelbeleid moet getoetst kunnen worden aan een helder geformuleerd verzamelprogrammevastgelegd in een nota. Een aantal maritieme musea beschikt over een dergelijke beleidsnota, sommige hebben er een in voorbe reiding. In menig museum is men bij hat verzamelen sterk afhankelijk van wat door anderen wordt aangeboden. Het verzamelbeleid dreigt daardoor een incidenteel karakter te krijgen, Hen gaat dan verzamelen zonder dat men zich bij elk te verwerven voorwerp afvraagt of dit wel binnen het verzamelbeleid valt. De kleine, meer plaats- en streekgebonden maritieme musea menen er niet aan te kunnen ontkomen om vrijwel alles wet hun aan voorwerpen op maritiem gebied wordt aangeboden te accepteren. Wasr leg je de grens? De een aanvaart "alles", de ander pro beert slechts dat aen te nemen wat op enigerlei wijze verband houdt met het eigen verzamelgebied. Maar,., de wetenschap dat de aanbieder bij weigering van een voor-

Den Spiegel | 1985 | | pagina 6