NEDERLAND MARITIEM; EEN EERSTE INVENTARISATIE VIA DE NEDERLANDSE MUSEUMVERENIGING Soms zie je door de bomen het bos niet meer. Op het wa ter, pratend over en werkend met het water kan je het zelfde overkomen. De idee van het grote geheel vervaagt naarmate men meer gefixeerd is op een enkele boomgroep. Bijsturen en het bespreekbaar maken van koerscorrecties, het herkennen van andermans vaarroute ksn helpen het euvel van de "lost horizon" te bestrijden. Ook in de museumwereld begint men zich geleidelijk af te vragen; waar zijn se eigenlijk mee bezig? Wie doet wat en waar liggen de grenzen? In 1984 stak een aantal .leden van de Nederlandse Museumvereniging da hand in eigen boeien, zij spiegelden zich aan andewre beroepsgroepen die reeds het voortouw hadden genomen en richtten (bin nen de vereniging) een eigen overlegorgaan op, de sec tie scheepvaart-en maritieme musea. Kernvraag; hoe krijgt men inzicht in sn begrip voor) de redenen die anderen ertoe brengen bepaalde stukken voor hun collec tie aan te kopen. Zoals een melkman het ais bedreigeno ervaart als collega's in zijn wijk opereren, zo neigen musea tot het afbakenen sn verdedigen van een territo rium, een eigen verzamelgebied waarbij "derden" het recht ontzegd wordt zich op dast terrein te begaven. Een voorstel om op termijn te komen tot een beleid dat knelpunten wil oplossen, is door het bestuur overgeno men. De heer R.8. Prud'homme van Reine, vijfdejasrs stu dent geschiedenis, heeft het werkveld onderzdcht, zijn oor te luisteren gelegd, signalen opgevangen. Een voor de sectie bruikbaar werkdocument is daarvan het resul taat. Het verscheen in januari 1985 onder de titelt "Inventarisatie verzamelgebied en verzamelbeleid van de leden van de Sectie Scheepvaart- en Maritieme Musea ven de Nederlandse Museumvereniging". Een kluif waar de ge specialiseerde musea in komende jaren mee spelen kunnen, Aan het onderzoek hebben in totaal 29 musea deelgenomen. Uit Zealand verleenden drie instellingen hun medewerking, niet alleen het Stedelijk Museum in Vlissingen en hst Meritiem Museum te Zisrikzee, maar ook de Stichting

Den Spiegel | 1985 | | pagina 4