9 nieuwe leden Wat heb ik aan bevlogen ideeën als de pol itieke realiteit mij er op wijst dat ik er niets mee op schiet? Dan kun je zeggen: hij is een man met visie. Maar voor de mensen in de straat telt: komt dat museum er nou, hoeveel geld geeft hij aan de beeldende kunst? De macht van de minister is naar mijn gevoel laten zien dat je interesse hebt. Cultuurpoli tiek is in belangrijke mate aan dacht besteden aan iets. Dat is niet steeds met de geldbuidel rammelen, maar tonen:ik sta voor jullie belang. (Minister Brinkman in het Alge meen Dagblad, 7 december 1985) Menige onvervangbare en histo risch waardevolle collectie leidt thans een kommervol bestaan. Negatieven schimmelen in vochtige kelders, om van brandveiligheid maar niet te spreken. Slechts door kracht van argumenten kan men hopen invloed uit te oefenen op het politieke besluitvormings proces. Dat is de les die ook de musea het afgelopen jaar geleerd hebben. De onzekerheid over het voortbestaan van menige museale verzameling is groot. Dit klemt des te meer, omdat bij het afwen telen van rijkstaken op lagere overheden niet dieper in de geld buidel wordt getast. Verkapte be zuinigingen dus. Tegenover de grillen van het rijksoverheidsbeleid kan de muse umwereld geen echte vuist maken. Wat wel kan is: een pas op de plaats maken om nieuwe lijnen uit te zetten naar de toekomst. Be zinning op wat men doet is eigen lijk voor elk museum een absolute noodzaak. Bezinning betekent: af stand nemen tot. De Nederlandse museumwereld vindt haar kracht als gesprekspartner van de rijks overheid uiteindelijk in een visie op termijn, in goed geformuleerde uitgangspunten voor de te volgen koers. Dit impliceert de bereid heid tot een gezamenlijk optreden, tot het intensiveren van de on derlinge samenwerking, landelijk en regionaal. De bezuinigingswoe de in het sociaal-culturele veld heeft immers aangetoond dat musea noch collecties voor de eeuwig heid zijn bedoeld. Verzamelingen verdwijnen, instellingen worden samengevoegd. Het is daarom een goede zaak dat steeds meer con servatoren van hun voetstuk stap pen en elkaar via de Nederlandse Museumvereniging weten te vinden. In het afgelopen kwartaal hebben zich de volgende nieuwe leden aangemeld M.H. Erkel, Fam. Van der Jagt, A. Kentin, J. Lagendijk, K.L. Leeftink, A. Meijers, B.J. van Putten, G.J. de Rooij, H.R. Roskam, E.M.Tanihatu, M. Telle - de Vet, G.C.J. Uyt de Haag, Vlissingen Vlissingen Oost-Souburg Vlissingen Koudekerke Koudekerke Mariekerke Vlissingen Meliskerke Oost-Souburg Vlissingen West-Souburg Het ledental op 31 december 1985 bedroeg hiermee 281.

Den Spiegel | 1986 | | pagina 10