KEN JIJ AL JE MUSEUM, VRIEND? 13 JEUGD EN MUSEUM TH. GOOSSENS "Het afgelopen jaar was aan de jongeren opgedragen: 1985, het Jonge- renjaar. Voor jonge mensen blijkt het soms moeilijk een eigen stem te laten horen. Verschillen in ervaringswereld en misverstanden belemme ren de dialoog tussen de generatiesJongeren hebben ruimte nodig en sympathieMie de jeugd geen vertrouwen schenkt, schrijft de toekomst af (Hare Majesteit de Koningin in haar kersttoespraak die op Eerste Kerstdag werd uitgezonden) Nadenkend over de wijze waarop men de jeugd zo gericht en direkt mo gelijk kan benaderen om haar be langstelling te peilen voor het Stedelijk Museum te Vlissingen -in het bijzonder ook voor aktivitei- ten van onze vereniging- kwam ik tot de bovenstaande, ietwat uit dagende doch tevens uitnodigende, vraag.Als zo'n vraag op je afkomt kun je daar nauwelijks omheen, je zult er een reaktie op "moeten" gevenja toch? Nu mag 't je als vereniging na tuurlijk beslist niet overkomen dat wanneer je positieve reakties op die vraag krijgt, je niet of onvoldoende in staat bent om con creet aan te geven wat die akti- viteiten van de vereniging, afge stemd op de jeugd, nu precies in houden Tegen die achtergrond moet u de oproep zien welke ik in "Den Spiegel" van oktober '85 aan alle leden deed oin met het bestuur mee te denken over mogelijke aktivi- teiten welke de interesse van de jeugd kunnen wekken en vooral ook vasthouden. Tot nu toe zijn daarop helaas niet of nauwelijks reakties ontvangen maar wie weet heeft u daar tijdens de achter ons liggen de feestdagen eens rustig over nagedacht en kan het bestuur wel licht binnenkort wat (méér) van u horen. Bij het doorlezen van het verslag van de voorjaarsvergadering van de Nederlandse Federatie van Vrienden van Musea,welke in april 1985 te Apeldoorn werd gehouden en welke volledig was gewijd aan het thema "De jeugd - een nieuwe generatie museumvrienden?", kwam ik een aantal interessante opmer kingen tegen welke ik u beslist niet wil onthouden en die ook u wellicht aan het denken zetten. Zo stelde drs. H. Verschoor, oud- voorzitter van de Nederlandse Jeugdbond voor Geschiedenis, o.a. dat de begeleiding vanuit het mu seum meestal uitsluitend op groe pen is gericht, waarbij het dan vaak gaat om overdracht van ken nis en informatie. Musea zouden zich naar zijn mening meer de vraag moeten stellen: hoe boeien we de jongeren, ook wanneer ze alleen en op eigen gelegenheid naar het museum komen? Het museum mag best "leuk" zijn, móet het ook zijn, anders komen ze niet terug.

Den Spiegel | 1986 | | pagina 14