VAN EMMER TOT SPUIT BRANDWEER 16 Een stukje geschiedenis van de brandbestrijding A.J. DE SMIT De Centrale Post Ambulancevervoer Midden- en Noord-Zeeland verhuist in februari van de BB-bunker in Goes naar de kazerne van de regionale brandweer in Vlissingenzo meldt de PZC in haar editie van 13 decem ber 1985 naar aanleiding van de jaarvergadering van de Vlissingse brandweerDe uitbreiding van het takenpakket van het korps kreeg extra glans door de overdracht van een nieuwe hulpverleningswagen Bepaald geen luxe als je leest dat het aantal meldingen bij de Vlis singse brandweer in 1985 met 17 procent is gestegen in vergelijking met het jaar daarvoorHet ambulancevervoer neemt voortdurend toe. Als er vroeger brand was organiseerde men een menselijke keten om emmers water door te geven. Over die lange rijen mensende middel eeuwse brandemmertjes en de eerste pomp die bij het blussen werd gebruikt weet de heer A.J. de Smit - van beroep hoofdbrandwachter en plaatsvervangend ploegcommandantthans gepensioneerd - boeiend te vertellen. De volgende bijdrage getuigt hiervan. De schrijver is ook gastheer tijdens de door de Vrienden georganiseerde excursie naar de Vlissingse brandweer De elementen water en vuur hebben altijd gefascineerd. Reeds in de vroegste geschiedenis zien wij dat de mens een heilig ontzag had voor alles wat hij niet kende of beheerste. Brandbestrijding was een onbekend fenomeen. Raakte het hutje in brand dan vluchtte men weg en liet het gewoon uitbranden. Meestal was dat een zegen, omdat tegelijkertijd het ongedierte mee- verbrand werd. Herbouw bleek bo vendien geen probleem. De bouwtijd van een hut was niet meer dan een dag. Het maken van vuur en het gebruik ervan nam in de loop der tijden hand over hand toe, waar door de mens de noodzaak van be heersing en bestrijding van het element vuur begon in te zien.... zeker als het "vuurtje stoken" uit de hand gelopen was! Over de geschiedenis van de brandweer is niet veel literatuur voorhanden, wel over de brandweer beden ten dage. Van voor de (Christelijke) jaartelling is het bestaan van een brandspuit be kend. Volgens de Romeinse schrijver Vitruvius had Ktesibios in Alex- andrië een soort zuigperspomp uitgevonden. Deze bronzen pomp is gevonden in Bolsena (Etrurië), en werd later opgenomen in de col lectie van het Brits Museum in Londen. Daarna wordt het stil rond de brandspuiten. Documenta tie is schaars, totdat ene Jan van der Heyden rond 1670 de slangenbrandspuit uitvindt. Deze vinding bleek een doorbraak, om dat voorheen branden met lederen emmers moesten worden geblust.

Den Spiegel | 1986 | | pagina 17