19 straat en de voormalige smederij, de halfronde hal, aan het Betje Wolffplein. De machinefabriek dateert van 1883, de smederij ook uit ongeveer die zelfde tijd. Destijds, 1883, werd de machine fabriek als een der modernste fabriekshallen in Nederland be schouwd. De hal had een heel bij zondere draagkonstruktie van hol le gietijzeren buizen waardoorheen stoom geblazen kon worden voor de verwarming van de hal. Aanvanke lijk had deze fabriekshal fraaie kopqevels van gietijzer met qlas, een soort stationshal. Helaas zijn deze gevels later door baksteen vervangen Met zijn halfronde vorm en boogra men is het een markant gebouw. Zo staat de smederij in het Kunst- reisboek beschreven. Markant, niet direkt fraai. Helaas voor dit gebouw staat het op een zeer strategische plaats in de stad. De gemeente is van plan deze hal met bijbehorend terrein te zijner tijd aan te kopen en dit stuk stad tot ontwikkeling te brengen om de entree van het winkelcentrum te verbeteren en de zo hoog nodige aantrekkingskracht van het win kelgebied te vergroten. Had de fabriekshal ergens anders gestaan zou het, mits goed gerestaureerd, geschikt zijn voor allerlei funk- ties in de sociaal - kulturele sektor Jammer dus voor de smederij. Ook jammer voor de machinefabriek,die eveneens op de nominatie staat om gesloopt te worden. De waarde als industrieel monument, die Peter Don eraan toekent, is kennelijk nog niet onderkend. V/oor de KMS zal het gebouw geen nut meer heb ben. Daarmee verdwijnt een laatste restant 19e eeuws industrieel Vlissingen. Wat nog overblijft is o.a. de Watertoren uit 1894, die eveneens in het Kunstreisboek is genoemd. Machinefa briek Aagje Dekenstraat

Den Spiegel | 1986 | | pagina 20