23 MUSEUMNIEUWS 's Hertogenbosch Schiedam Dordrecht In het Noordbrabants Museum in 's Hertogenbosch waren tot 15 januari foto-facsimilés op ware grootte van de beroemde werken van Jeroen Bosch uit het Prado in Madrid en andere musea te zien. Het fotografisch procédé waarmee de reprodukties zijn vervaardigd is ontwikkeld door de Belg A. Dierick. Het Noordbrabants Mu seum noemt de resultaten van deze methode "werkelijk verbluffend" niet alleen zijn de reprodukties qua formaat op de millimeter ge lijk aan de originele werken, maar ook wat de kleurnuances betreft zijn ze daar volgens de enthousias- te Bosschenaren nauwelijks van te onderscheiden De reeks reprodukties is gemaakt in het kader van Europal ia, het grote Belgische evenement dat dit keer in het teken van Spanje stond. Eerst werden werken van Bosch uit het Prado genomen, la ter kwamen daar andere bij, zoals het grote drieluik "De verzoeking van St. Antonius" uit Lissabon. Jheronimus Bosch is geboren in Den Bosch. Het museum stelt daar om pogingen in het werk om enkele kopieën definitief te verwerven. Het Stedelijk Museum van Schiedam heeft tussen 14 december en 27 januari op een speciale tentoon stelling laten zien hoe de afge lopen veertig jaar daar het aan koopbeleid in elkaar heeft ge zeten Bij deze expositie hadden bezoe kers ook toegang tot het bezit dat zich in het depot bevindt. In dit magazijn hangen de kunstwerken op 96 schotten, die door een per soneelslid van het museum op ver zoek naar voren geschoven werden. Er is bovendien een introducerend klankbeeld vervaardigd dat het beleid van de diverse directies voor zover het aankopen van kunst betreft verduidelijkt. Er ver schijnt voorts een boekje over de geschiedenis van het museum. De Dordtse musea hebben de laat ste dagen van november uitgeroe pen tot Dordts Museumweekeinde Zij hebben besloten om zélf een dergelijk evenement te organiseren omdat er in 1985 geen nationaal museumweekeinde gehouden is. De Dordtse musea ondervonden tijdens deze dagen altijd grote belang stelling. Het Dordrechts Museum pakte de zaken voortvarend aan met een uitgebreid programma van rondlei dingen, de tentoonstelling "Door schoonheidskoorts bezocht" en een film over Vincent van Gogh, die diverse malen per dag vertoond werd. Daarnaast konden bezoekers catalogi en affiches tegen sterk gereduceerde prijzen kopen. Museum mrSimon van Gijn kwam op het lumineuze idee te gaan"schat graven" achter de schermen van het museum. Het resultaat was een tot nieuwsgierigheid prikkelende expositie "Schatten van Zolder" De conservator verzorgde op zaterdagmiddag een rondleiding langs de driehonderd voorwerpen die van zolder waren gehaald. Het museumpersoneel leidde de gehele zondag bezoekers rond in het Speelgoedhuisjewaar de prachti ge collectie antiek speelgoed van het museum is ondergebracht.

Den Spiegel | 1986 | | pagina 24