MUSEUMBIBLIOTHEEK 24 Tilburg Het vernieuwde Volkenkundig Muse um in Tilburg heeft tot en met 26 mei een tentoonstelling over het dagelijks leven in Japan ingericht. De expositie is samengesteld door leerlingen van de Reinwardt Aca demie hogere beroepsopleiding voor museummedewerkersin Leiden in het kader van hun afstudeer project Brouwer, T. Stoepenstoeppalen en stoephekken. Zutphen, 1985. De Walburgpers. 144 blz 24,50 ISBN 9060113780 Lange tijd was er in de museumbi bliotheek niets te vinden over straatmeubilairDaar is nu ver andering in gekomen door aankoop van het boek "Stoepen, stoeppalen en stoephekken". Onder straatmeubilair verstaat men alle zaken die zich op de openbare wegen bevinden zoals op haalbruggen, sluiswerken, pompen, lantaarnpalen, stoepen met hekken of palen enz. Helaas is onder de stoepstenen in de loop der tijd ri goureus opruiming gehouden. Vlis- singen is nog maar een paar van deze monumenten rijk. Jammer, want het straatmeubilair is de moeite van het bewaren waard.Niet alleen vanwege de grote verscheidenheid in model en toepassing, maar ook vanwege de betekenis voor stads en dorpsbeeldDe auteur T.Brouwer geeft in zijn boek een beeld van de verschillende soorten straat meubilair en tracht een overzicht te geven van hetgeen stoepen te vertellen hebben. Men moet dit boek niet beschouwen als een volledige lijst, het is vooral bedoeld als een stimulans tot verdere studie. Brouwer lijkt er in ieder geval wel in te sla gen de interesse van de lezer voor het straatmeubilair op te wekken. Hoe vaak wordt niet ach teloos aan deze merkwaardigheden voorbijgegaan? Misschien brengt het lezen van dit boek daar ver andering in. Hollander Jord den. QOtT ESEHMHW Ooit gesloopt Nederland. Amsterdam, 1985. De Bezige Bij. 127 blz. 29,50 ISBN 9023452895 Nog een nieuwe aanwinst van de bibliotheek vormt het pas ver schenen boek "Ooit gesloopt in Nederland". Jord den Hollander (een bekende naam binnen de vak pers op het gebied van de nieuwe architectuur) stelde onder deze titel een boek samen met veel fotomateriaal van inmiddels ver dwenen gebouwen en hun vaak spec taculaire afbraak. Scholen, stations, kerken, dorpen, fabrieken en stadhuizen op ver schillende plaatsen in ons land komen aan de orde. Gebouwen met een rijk verleden, maar ook gebou wen die slechts een kort leven beschoren waren,zoals de Bijenkorf van Rotterdam, ontworpen in 1930 en gesloopt in 1957.

Den Spiegel | 1986 | | pagina 25