EEN DROOGDOKJE IN DOK 10 De geschiedenis van een maquette W.I.M. WEBER Sinds jaar en dag beschikt het museum over een "constructiemodel" van een droogdokIn de loop der tijden was het echter in een vervallen staat geraakt. De dokdeuren sloten niet goed meer, de grondankertjes lieten bijkans los en stukken van de "kademuur" dreigden om te vallen. Als het voor het nageslacht bewaard zou moeten blijven, was een con servering hard nodig. Om in maritieme termen te blijven: het was aan een dokbeurt toe. Dhr. A. Stam uit Vlissingen bleek bereid om dit model te conserve ren. Hierbij is afgesproken, dat de huidige staat van het model geconsolideerd zal worden; alleen volledig vergane materialen en eerdere reparaties(met een andere houtsoort) zullen vervangen wor den. Hierbij zal gebruik gemaakt worden van dezelfde materialen, als waaruit het dokje bestaat. Er wordt niets nieuws aan het model toegevoegd. De heer Stam, die vroeger bij het loodswezen werk zaam was, heeft zelf al eerder modellen gemaakt en het museum heeft dan ook alle vertrouwen in zijn werk. Het verleden van het model zelf roept echter veel raadsels op. Het staat in het museum te boek als een model van het droogdok aan de Stenenbeer te Vlissingen. Wie het gemaakt heeft, waarvoor en uit welke tijd het stamt, was vooralsnog onbekend. Persoonlijk twijfelde ik er zelfs aan of het wel het droogdok van Vlissingen voorstelde Het model is namelijk voorzien van een afdamming met twee spuisluis- jes, waardoor een schip onmogelijk het dok in of uit kon varen. Op het eerste moment kon ik dat niet rijmen met de geschiedenis van het thans onder het zand begraven, maar nog bestaande droogdokje. Vooral toen de KMS enkele copieën van tekeningen van dit droogdok beschikbaar stelde,waarop het een totaal andere vorm had. De teke ningen toonden zelfs een schip- deur en geen sluisdeurenzoals bij het model. De oudste afbeelding van het droogdok is een 18e eeuw- se gravure, die niet helemaal nauwkeurig is. Nauwkeurige teke ningen komen pas na 1830 voor en die leken ook al niet op het model Droogdok te VlissingenGravure eerste helft 18e eeuw.

Den Spiegel | 1986 | | pagina 11