ALTENAPOORT OPGEGRAVEN 16 R.J.W. DEN BROEDER 16e eeuwse gemetselde gewelven. In enkele huizen aan de Beurs straat en Bellamypark zijn de aan zetten hiervan nog terug te vin den in de kelders. De verhalen over onderaardse gangen,die in de binnenstad soms opduiken, zijn ook meestal daarop terug te voeren. In 1909 zijn de havens gedempt. Er waren verschillende oorzaken voor deze beslissing. In de eerste plaats de steeds hoger wordende onderhoudskosten.Regelmatig moes ten de beschoeiingen gerepareerd worden en dat betekende in die tijd een forse aanslag op de ge meentebegroting. Voorts gezond heidsoverwegingen. Het was de tijd dat men meer aandacht kreeg voor de vaak miserabele toestanden in de binnensteden. Op veel plaatsen in Nederland (Utrecht, Haarlem, Leiden) betekende dit demping van de grachten. Dat hierdoor vaak heel karakteristiek stedeschoon verloren ging, vond men toen nog geen bezwaar. Verder vormde de overstroming van 1906 een duide lijke aanleiding voor het besluit. Hierbij kwam voor het eerst de ge brekkige beveiliging tegen de zee aan het licht. De getijdehavens vormde een zwak punt in de bevei liging van Walcheren. De havens werden dus gedempt. De kademuren van de Koopmanshaven bleven echter gewoon zitten. Bij de herinrichting van het Bellamy park, enige jaren terug, stuitte men weer op het muurwerk, toen de PZEM verwoede pogingen deed een lantarenpaal neer te zetten. In plaats van de paal wat op te schuiven gaf men er de voorkeur aan met veel moeite het metsel werk weg te breken... Onlangs is bij de restauratiewerkzaamheden aan de Vissershaven gestuit op de restanten van de AltenapoortDeze Altenapoort stond aan het eind van de Mastkraanstraatop de plaats van het huizenblok Zeil- markt 6 - Nieuwendijk 18. Door de medewerkers van het Stedelijk Museum zijn de muurresten opgemeten en gefotografeerdzodat in elk geval iets van deze oude stadspoort vastligt Veel is uit de literatuur niet bekend over de Altenapoort. Het bouwjaar is niet precies bekend, er zijn geen duidelijke afbeeldin gen van bekend. De poort moet in elk geval rond of na 1445 zijn ge bouwd. In die jaren werd de Vis sershaven aangelegd. Tussen deze haven en de stadsvest, die langs de huidige Walstraat liep, bevond zich een dam waarop deze stads poort verrees. Het gevonden metselwerk bestaat uit rode moppen, ca 23 x 11 x 6§ cm, gemetseld in Vlaams verband. Naar boven toe was het metselwerk bekleed met zandstenen blokken. Dit wijst op eind 15e, begin 16e eeuw. In de literatuur wordt de Altenapoort als onderdeel van de 1489 - omwalling beschreven, en

Den Spiegel | 1986 | | pagina 17