EEN KUNSTENAAR UIT HET VOLK MUSEUMNIEUWS 22 W.I.N. WEBER Tentoonstelling over J.F. Brouwenaar Vanaf 2 mei tot en met de tweede week van juni zal het Stedelijk Muse um Vlissingen aandacht besteden aan een nagenoeg vergeten Vlissinger, Jan Francois Brouwenaar Deze in 1815 geboren Vlissinger wordt in de literatuur omschreven als een "fraai bloeijende bloem op het veld der schoone kunsten" en een "kunstenaar uit het volk".Zijn ouders waren middenstanders. Als tienjarige jongen werd hij naar de marinewerf te Vlissingen gestuurd om er een ambacht te leren. Hij vond een plaats in de blokmakers- werkzaal. In de daarop volgende jaren ontwikkelde hij zich daar als beeldhouwer Hij kreeg onderwijs aan de Vlissingse Stadsteken- school waar men ontdekte dat hij aanleg had voor het tekenen maar ook voor de literatuur"JFBrou wenaar toonde een drang van bin nenuit om te moéten", aldus een vermelding van de schrijver Jacob van Lennep. In 1843 ging hij in de leer bij de toen bekende Brusselse stads beeldhouwer Willem Geefs. In 1849 vertrekt hij naar Amsterdam om zich in te laten schrijven aan de Academie voor Beeldende Kunst.Zijn beeldhouwerstalent vindt waarde ring. Met het beeld "De Bataafse Boogschutter" wint hij een reis naar Rome. Zijn schrijverstalent wordt eveneens aangeprezen. In de eerste helft van de 19e eeuw is men erg geïnteresseerd in de klassieken, er is een herwaar dering voor de Griekse en Romein se kunst en het copiëren en nate kenen van klassieke beelden wordt als zeer wezenlijk geacht.Het win nen van een reis naar Rome om al daar de klassieke cultuur te be studeren werd dan ook gezien als de erkenning voor een kunstenaar. JFBrouwenaar heeft echter nooit gebruik gemaakt van deze prijs; in datzelfde jaar, 1849, stierf hij. In de collectie van het Stedelijk Museum bevindt zich een uitge- Man met Griekse helm. Potlood tekening van J.F. Brouwenaar.

Den Spiegel | 1986 | | pagina 23