27 MUSEUMNIEUWS Tilburg Amsterdam Amersfoort Rotterdam Op 17 maart j.l. opende minister Brinkman in Tilburg de nieuwe be huizing voor het Nederlands Tex tielmuseum. Een voormalige tex tielfabriek aan de Goirkestraat is daarvoor prachtig verbouwd Als centrum voor textiele kunst in Nederland breidt het museum niet alleen de collectie moderne textielkunst uit, maar biedt het beeldende kunstenaars ook gele genheid gebruik te maken van de productiefaciliteiten.Jeroen Vin ken is de eerste Nederlandse kun stenaar die deze mogelijkheid heeft benut, na daartoe door het museum te zijn uitgenodigd. Hij ontwierp een drieluikdat kleed voor kleed in de productie-afde ling van het museum wordt vol tooid. Tijdens de openingstentoon- stelling kan de bezoeker tot en met 15 juni kennis maken met vijf tien beeldende kunstenaarsdie werken met textiele materialen. Wat doen verwoede knutselaars in een eerbiedwaardig archeologisch museum? Tot 26 januari was er in het Amsterdamse Allard Pierson Museum een tentoonstelling te zien met de wervende titel "Uw hobby een museum waard"Deze ex positie was geheel gewijd aan de produkten van noeste huisvlijt vervaardigd door mensen voor wie elke minuut vrije tijd er een is. De voortbrengselen van dit lief derijk zwoegen stonden opgesteld temidden van de archeologische bezienswaardigheden die tot de gangbare collectie van het museum behoren Met deze originele vorm van pu- blieksbenadering heeft de leiding van het museum een poging gedaan mensen over de drempel te halen die anders -denkend aan de "stof fige saaiheid van een archeolo gisch museum" - de gang naar zo'n museum niet zouden maken. En een maal over de drempel komen zij misschien nog eens terug als er archeologica worden geëxposeerd BIikvangers waren hobby-producten uit vroeger tijden, zoals een hou ten model van een Nijlbootjekur ken modellen uit de 18e eeuw van de tempels in het Italiaanse Pae- stum,een stoomcarrousel op schaal 1:20, maar ook een torenhoge hijs kraan van plastic roerstaafjes. In mei opent het Nationaal Museum De Poppenhof haar deuren. Het mu seum is gevestigd in een geres taureerd 17e eeuws pand in de ou de stadswal van AmersfoortVoor lopig is men van plan zich te be perken tot nieuwe handgemaakte poppen. Nederland telt ongeveer 100 professionele poppenateliers en 60.000 amateur-poppenmakers die niet eerder via tentoonstel lingen hun werkstukken aan het publiek konden laten zien. Later kunnen ook antieke poppen en de daarbij behorende accessoires een plaats in het museum krijgen. Het maritiem museum Prins Hendrik zou volgens planning in mei van dit jaar de nieuwbouw aan de Leu- vehaven in Rotterdam kunnen be trekken .Stakingsacties in de bouw hebben echter voor vertraging ge zorgd. De oplevering is nu ver schoven i naar augustusseptember

Den Spiegel | 1986 | | pagina 28