MUSEUMBIBLIOTHEEK 28 De museumbibliotheek heeft ver schillende boeken over de oude èn de nieuwe havens in haar bezit. Men vindt er onder andere: Grol, H.G. (oud archivaris van de gemeente Vlissingen De geschiedenis der oude havens van Vlissingenalsmede de invloed van Oranje op hare verdere ont wikkeling. 1931. In het tweede gedeelte schetst Grol hoe na voornoemde datum de havens zich onder invloed van het Oranjehuis steeds verder uit breidden.De auteur geeft staatjes van de buitenlandse schepen die gedurende de jaren 1538-1584 an kerage betaalden en toont de le zer hoeveel wijn werd geïmporteerd. Tevens bevat het boek als bijlagen de "Voorschriften betreffende het gebruik der kaaien" in 1661 en een overzichtskaart van de oude en nieuwe havens tot 1931. Dit boek werd gepubliceerd ter gelegenheid van de plechtige ope ning van de nieuwe Vlissingse ha venwerken op 17 april 1931 door Hare Majesteit de Koningin. Burgemeester Van Woelderen had de heer Grol gevraagd een bronnen studie te maken van de geschiede nis van de oude havens van Vlis singen en daarbij ook na te gaan wat voor invloed het Huis van Oranje op de ontwikkeling van de havens heeft gehad. Een belangrijke datum in de Vlis singse geschiedenis is 6 april 1572, toen Vlissingen de eerste stad was die zich uit eigen bewe ging bevrijdde van het Spaanse juk. Daardoor werd aan Vlissingen ter beloning op 2 maart 1574 het pri vilege van Prins Willem verleend, hetgeen tot gevolg had dat alle belemmeringen van Vlissings groei en bloei werden weggenomen. Grol wijdde het eerste gedeelte van zijn boek aan de ontwikkeling der havens tot 1572. Men leest hierin over de toenemende handel en de behoefte aan nieuwe havens en het verzet van Middelburgse zijde tegen nieuwe havenplannen. flrnoldus, H. Vijftig jaar N.V. Haven van Vlis singen 1934 - 1984. 1984. Henri Arnoldus gaat in zijn werk "Vijftig jaar NV Haven van Vlis singen 1934 - 1984" verder waar Grol ophoudt. Het boek vangt aan met de beknopte geschiedenis van de ontwikkeling der havens tot 1934, het jaar waarin de NV Haven van Vlissingen is opgericht. Ver volgens beschrijft de auteur de 50 woelige jaren die de vennootschap heeft doorgemaakt. De lezer leert de toenemende bedrijvigheid in de havens kennen. Hij wordt geïnfor meerd over de lading die werd aan en afgevoerd,de schepen die Vlis singen aandeden en de tarieven die in de verschillende jaren werden gehanteerd, waarbij opvalt dat de kosten in de loop der ja ren niet evenredig zijn gestegen. Arnoldus beschrijft hoe de ven nootschap door middel van onder andere het Sloehaven-projektde containerterminalde uitbreiding in Vlissingen Oost erin slaagde Vlissingen als handelshaven in ternationale bekendheid te geven.

Den Spiegel | 1986 | | pagina 29