9 Hotel Britannia, grote zaal. lang na sluitingsuur van de bar ging de ontbijtzaal al weer open. In die tijd was het nog zo dat je voor een bepaald uur geen verse broodjes mocht verkopen. Er waren politieagenten die daar wel eens moeilijk over kwamen doen. Er wa ren en ook die omstreeks die tijd een kop koffie kwamen halen, met cognac erin. 's Winters was er niet veel te doen in het hotel; dan waren er hooguit 5 of 6 gasten, meestal vertegenwoordigers. Het was echt seizoenwerk. In mei kwam meestal het seizoenspersoneelen dat bleef tot in september. In het restaurant werkten veel Zwitserse serveersters10 a 12 meisjes. Hun voertaal was Erans, en alle be stellingen aan de keuken werden in het Frans doorgegeven. Het ka- merpersoneel bestond uit eveneens 10 a 12 meisjes, in dit geval Duitse. Wellicht omdat deze goed koper waren. Dan was er natuurlijk het keukenpersoneelDe Chef-kok, ene meneer Herrel,kwam uit de El- zas, de overige medewerkerszoals de Chef-patisier en de Garde-man- ger kwamen uit heel Nederland.Ook werkten veel vrouwen en meisjes uit Vlissingen zelf in de keuken. Er werd gekookt op kolenvurenla ter is de keuken verbouwd en werd gas aangelegd. Het hele hotel was onderkelderd In die kelders bevonden zich o.a. de verwarmingsketels. Ook die zijn pas later aangebracht. De verwar ming van het hotel gebeurde oor spronkelijk met grote ijzeren cokes kachels, die iedere dag bijgevuld moesten worden.Op de gastenkamers was helemaal geen verwarming. Dat was ook niet zo'n probleem, in de winter waren er praktisch geen gasten. Het gebouw had uiteraard wel elektrische verlichting. Ik weet ook nog dat er radio kwam. Die werd in de bar opgesteld, in die dagen een hele gebeurtenis. Veel gasten kwamen uit Engeland. In de jaren voor de oorlog werden ook dagtochten georganiseerd van uit Oostende. Met touringcars van de Fa. Smits maakte men tochten langs de kust, kwam met de veer boot naar Vlissingen en maakte dan een rondrit over Walcheren. Deze gezelschappen, soms rond de 300 personen in 5 a 6 bussen, hielden dan in Britannia een stop en dat hele gezelschap kreeg dan thee-complet in de grote zaal.Ook kwamen er veel gasten met de mail boot van de SMZ uit Engeland. Het hotel beschikte over 3 eigen au to's, van het merk Hudson, waar mee de gasten van het station ge haald konden worden. Onder die

Den Spiegel | 1986 | | pagina 10