VLISSINGEN, VUURBAKENS EN VERLICHTING 14 DOEKE ROOS Daar waar in de Middeleeuwen vis sers in donkere nachten zich op zee waagdenbedienden ze zich van vuren op het strand. Deze werden door de achterblijvenden gestookt om hen weer de richting aan te geven waar men moest landen. De wording van het bebakenen en verlichten van de kust ten behoe ve van een veilige navigatie is een ontwikkeling van later datum. Het is niet de bedoeling deze ontwikkeling hier te beschrijven. In later eeuwen toen de Schelde- monding reeds druk bevaren werd door koopvaarders uit vele landen werd veelal gedurende de nacht geankerd, tijdens daglicht werd dan de reis voortgezet door de geulen en langs de banken, zich oriënte rend op de natuurlijke punten zo als duinvormen, kerktorens en mo lens. Pas vanaf het begin van de 16e eeuw werd de aanloop naar de Honte of Westerschelde veelvuldig gebruikt om niet alleen Vlissin- gen, maar ook Arnemuiden, Antwer pen en Middelburg te bereiken. Hoewel reeds in de 14e eeuw de Oosterscheldemonding werd bevuurd d.m.v. open vuren gestookt op to rens te Westkapelle en Wester- schouwen, vinden we op de 17e eeuwse kaarten zgnvierboeten af gebeeld op de westkust van Wal cheren en wel in hoofdzaak nabij Domburg, Westkapelle, Zoutelande en op de Nolle.Dit waren hoge pa len,waarlangs korven met vuur ge hesen werden. Nog dichter bij Vlis- singen vinden we dan ook reeds in die jaren vuren op de Gevangento ren, de Leugenaar en het Wester- hoofd. Dit laatste vuur of baken heeft in dit verhaal de bijzondere aandacht Dit felrood geschilderde gietijze ren havenvuur van l/lissingen werd hier reeds in 1860 opgesteld. Men krijgt de indruk dat dit,nog immer in gebruik zijnde historische bouw werkje, geplaatst in de schaduw van het imposante standbeeld van Michiel, niet de aandacht krijgt die het verdient. De bouwkunst en de keuze van het materiaal bij het samenstellen van vuurtorens en bakens in het begin van de 19e eeuw, behoeft een be knopte toelichting.Waren voordien deze bouwsels vervaardigd van hout of steen, de verbetering van de ijzerbereiding betekende een enorme toename van de toepassing van gietijzer. Complete vuurtorens gemaakt van gietijzer werden opge richt en een goed voorbeeld is de in 1856 geplaatste vuurtoren van Renesse. Kleinere lichtopstanden bakens en oeverlichtenwaarvan de constructie interessante varian ten laat zien, werden in gietijzer uitgevoerd. Het fraaiste voorbeeld is onge twijfeld het reeds genoemde Vlis— singse havenvuurwaarvan de maker gebruik heeft gemaakt van sierlij ke bochten in de hoeken van dit bouwwerkje.Een nadere beschouwing van de constructie laat zien dat de panelen niet uit een stuk zijn

Den Spiegel | 1986 | | pagina 15