15 VUURBAKENS gegoten, maar verticaal in het midden gedeeld.Merkwaardig is het vijfkantige grondvlak. Tot in de jaren zestig diende dit vuur te vens als uitkijk voor de dienst van het Belgische loodswezen en stond de hierop dienstdoende uit kijk met de seinlamp in verbinding met de schepen. Deze lokatie heeft reeds in vroe ger eeuwen gediend om een baken te plaatsen.Een tekening van M.D. de Jong uit 1787 laat hier een houten constructie zien, waarin olielampen werden ontstoken. De bekende geschiedschrijver Winkel man vermeldt hierover in zijn "Ge schiedkundige P laatsbeschrijving van Vlissingen" het volgende"Bo ven de Waterpoort (Keizershoofd) stond vroeger een huisje waarte gen een lantaarn was bevestigd voorzien van drie pitten, die des avonds en des nachts brandden en alzoo als baken aan de scheep vaart dienden. In 1736 heeft men er een grotere lantaarn van vier lampen, en in 1771 één van twaalf lampen gebouwd". Er bestond een Reglement op het Kaai- en havengeld, waarin bepa lingen waren opgenomen aangaande het lantarengeldDe kosten van het onderhouden van de lantaarn op het Westerhoofd waren niet ge ring, zo blijkt uit een archief stuk. De opbrengsten uit de hef fing van deze gelden van de pas serende en binnenlopende schepen waren niet voldoende om dit vuur te onderhouden. Gedacht werd om juist voor dit vuur op het Wester hoofd een "aparte belasting te vorderen"Gezien echter voornoemd reglement zal men zich met het gewone lantaarngeld moeten ver genoegen" (Resolutie 30 mei 1816 No.4). Vermeldenswaard is hier I Keizersbolwerk met kustlicht. een interessant archiefstuk uit 1569 te noemen dat zich bevindt in het Gemeentearchief te Vlis singen en dat handelt over een klacht van het Gilde van steiger schuitschippers aan het stadsbe stuur.Het Gilde uit hierin zijn on genoegen over het somtijds slechte branden van het vuur op de Gevan gentoren. In dit verband ook uw aandacht voor het "Panorama van Vlissingen" uitbeeldende de aan komst van Frederik van de Palts in 1613 op de Rede van Vlissingen. Dit panorama,dat wordt uitgegeven door de Commissie van de Zelandia Illustrata, laat op de Gevangen- toren een vierkant bouwwerk zien dat gediend moet hebben als vuur baak en waarin of waarop een open vuur werd gestookt.

Den Spiegel | 1986 | | pagina 16