Maritieme werken in de Technische Bibliotheek Zeeland 16 E. 00MENS - PALS Sinds 1839 wordt het toezicht op de betonning en de bebakening op de Westerschelde en haar monding uitgeoefend door de "Permanente Commissie van Toezicht op de Scheldevaart"waarin zowel Neder land als België is vertegenwoor digd. In 1957 zijn regels aangaande dit toezicht vastgelegd in het zgn. Verlichtingsverdrag. Dit is een overeenkomst tussen Nederland en België. Een zeer goede indruk van de he dendaagse omvang van deze verlich ting geeft een maquette die is opgesteld in het Stedelijk Museum te Vlissingen. Tenslotte zij verwezen naar een interessant en rijk geillustreerd boekwerk "100 jaar Loodsen op en om de Schelde".Een boek waarin de loods -die gebruik maakt van deze bakens en vuren- centraal staat, maar dat tevens een goed beeld geeft van het leven aan de Vlis- singse 'waterkant' in vroeger tij den Het is niet mogelijk in dit korte bestek een volledig beeld te ge ven over dit interessante onder werp. Voldoende archiefgegevens zijn aanwezig. Wellicht dat ande ren in staat en bereid zijn nader onderzoek te doen naar de geschie denis van de bebakening en ver lichting van de kust van Walche ren Voor wie geïnteresseerd is in ma ritieme zaken is het brengen van een bezoek aan de TBZ,gelegen aan de Edisonweg te Vlissingen, be slist de moeite waard. Men vindt er vele boeken en tijdschriften over scheepsbouw, schepen, havens en havenwerken. Een bijzonder onderdeel van het bezit van de bibliotheek vormt de collectie Mulders. In 1973 kon de TBZ uit de nalatenschap van de heer J.Mulders,in leven directeur van Ahrend, een bijzonder interes sante verzameling boeken en tijd schriften op het gebied van zee vaart en koopvaardij aankopen. Deze collectie bestaat uit 2000 boeken en brochures en een aantal complete series ingebonden jaar gangen van tijdschriften.De verza meling werd ingewerkt in de di verse bestaande rubrieken van de bibliotheek en bovendien nog eens apart als collectie Mulders. Voor geïnteresseerden die willen weten wat er nu precies in de collectie Mulders zit is het belangrijk te weten dat de boeken nog terug te vinden zijn via de oude nummerca talogus van nr. 7000 - 19000. De collectie bevat o.a.: J.C. Mollema, Geschiedenis van Nederland en de zee, 4 delen. Amsterdam: Joost van den Vondel, 1942. Werken uitgegeven door de Lin- schoterverenigingDeze bevatten reisverhalen overgenomen uit de originele scheepsjournalen.

Den Spiegel | 1986 | | pagina 17