17 TBZ dankbetuiging De volgende werken worden niet uitgeleend, maar zijn wel op aan vraag in te zien: Twee registers uitgegeven door het bureau Veritas van 1869 en 1877. Deze bevatten scheepsnamen van voornamelijk Europese zeil schepen die in die jaren voeren en hun gegevens. Memoriaal van de Marine; onder redaktie van B.J.Tideman. Amster dam: Van Heteren, 1876-1880.Bevat gegevens betreffende Nederlandse oorlogsschepen, havens, dokken, sluizen, werven, enz. Van de heer Tideman zijn meerdere boeken in de TBZ aanwezig, o.a. Beschrijving van de Nederlandse vlootoorlogsschepenkoopvaardij schepen. De lezer wordt tot in de details geïnformeerd over de be handelde schepen(o.a. de ramsche- pen de Schorpioen en de Buffel). Het boek bevat naast tekeningen van de schepen ook kaarten van waterwegen en belangrijke sluizen. In de TBZ bestaat ook de mogelijk heid na te gaan wat er over be paalde maritieme zaken geschreven is. De bibliotheek beschikt name lijk over een documentatiekaarten- systeem van het Nationaal Insti tuut Scheepvaart en Scheepsbouw. Dit is een documentatiesysteem van tijdschriftartikelen. Via dit kaartsysteem, dat is gerangschikt op scheepstype per bouwjaarvindt men alle gegevens met vermelding van het tijdschriftartikel waarin over een bepaald schip geschreven is Het kaartsysteem loopt van 1952- 1969; vanaf dat tijdstip zijn gege vens opgenomen in de computer. De computerbestanden zijn opgenomen in het maritiem informatiecentrum hetgeen tot doel heeft zoveel mo gelijk maritieme informatie te ge ven. Dit centrum heeft twee bi bliografische databases: MARNA: bevat gegevens betreffende het maritieme gebeuren en SHIPDES: geeft informatie over scheepsty- pen. Via dit systeem vindt men bijvoorbeeld alle artikelen die over een schip gebouwd in Vlis- singen of over een Vlissingse ha ven geschreven zijn. Iedereen (ook een vereniging) kan hiervan ge bruik maken. Dit zijn nog maar enkele voorbeel den van hetgeen de TBZ te bieden heeft. Al 'rondneuzende' zal men beslist meer ontdekken. Mede namens mijn vrouw en kinde ren wil ik iedereen van harte bedanken voor de bloemen, ge schenken of andere vorm van be langstelling bij mijn afscheid als museummedewerker op 26 maart j.l Het was voor ons een grote vol doening dat zoveel mensen, met wie wij in de afgelopen 20 jaar contact hebben gehad, aanwezig waren. Een bijzonder woord van dank voor de gemeentehoofd en personeel van het museum voor het welslagen van deze afscheids receptie.Uiteraard ook de Vrien den van het Stedelijk Museum Vlis singen bedankt voor het plaatsen van deze dankbetuiging in "Den Spiegel"en veel succes in hun streven om het museum een waar dige plaats te geven in de Vlis singse samenlevingwant dat ver dient het. Voor allen, nogmaals hartelijk dank, het allerbeste toegewenst en hopelijk tot ziens. C. Geense W.S. Geense-Stevens

Den Spiegel | 1986 | | pagina 18