21 PANORAMA Na dit politieke en genealogische uitstapje zou ik terug willen ke ren naar het 'panorama' van J.P. van der Venne. Naast dat het een 'historische voorstelling' is, geeft de gravure ook allerlei to pografische en scheepshistorische informatie. Op de expositie zal vooral daarop nader ingegaan wor den. De gravure toont een aantal stadselementen die nu verdwenen zijn, maar ook enkele die nog her kenbaar aanwezig zijn.De illustra tie toont u een klein deel van deze grote gravure. U ziet naast de versierde sloep met de geëerde gasten ook andere goed gedetail leerde schepen. Op de expositie zal met behulp van diverse scheepsmodellen dieper op enkele afgebeelde scheepjes worden inge gaan Verder zult u zelf topografische onderdelen van de stad als het Rondeel, het Keizersbolwerkde Koopmans- en Vissershaven maar ook de Grote of StJacobskerk en het Beursgebouwtje herkennen. Op deze tentoonstelling zal met be hulp van nog zelden eerder ge toonde aquarellen en schilderijen ingegaan worden op deze havens en gebouwen.Ook het originele toren- haantje, dat met de brand van de StJacobstoren in 1911 naar bene den is gekomen, zal uit het depot gehaald worden. Dit panorama, ge maakt in 1618, zal dus vanuit di verse kanten belicht worden en ik hoop dat u deze expositie zult komen bekijken. Voor de liefhebbers van oude pren ten zou ik willen wijzen op de re productie van deze gravure, die door het Koninklijk Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen gelijktij dig uitgegeven wordt en verkrijg baar zal zijn in het museum.

Den Spiegel | 1986 | | pagina 22