DE KONINKLIJKE MARINE IN VLISSINGEN 22 J. VAN DE WATER De Koninklijke Marine is een niet weg te denken element in maritiem VIissingenDaarom hieronder een overzicht van de Marine en haar ak- tiviteitendoor dhr. Jvan de Water, Commandant Maritieme Middelen te VlissingenIn het najaar zal Den Spiegel waarschijnlijk uitvoeriger aandacht besteden aan de geschiedenis van de Marine te VlissingenNu alvast iets over het heden. Na de laatste wereldoorlog heeft het lang geduurd eer de Marine terugkeerde in Vlissingen. Op 1 mei 1951 gebeurde het. De lucht verdedigingskruiser "Jacob van Heemskerck" keerde terug naar Vlissingen en werd gebruikt als wachtschip (drijvende kazerne) ten behoeve van de matrozenopleiding. Als vervanger van deze drijvende kazerne werd in 1969 de huidige Marine-kazerne aan de Buitenhaven in gebruik genomen. De Bevelhebber der Zeemacht heeft onder zich, behalve de Commandant van het Korps Mariniers, twee re gionale ondercommandantende Com mandant der Zeemacht in het Cara- ibisch gebied en de Commandant der Zeemacht in Nederland. Deze laatste heeft onder zich weer vier regionale ondercommandanten, de Commandanten der Maritieme Middelen Den Helder, Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen, die als voornaamste taak hebben logistie ke ondersteuning. Deze ondersteuning bestrijkt een heel breed gebied, zoals levering brandstoffen en smeermiddelen, water- en wegtransport, voeding, logies, geneeskundige hulp,finan ciën, technische ondersteuning, enz, enz. De kazerne is in staat gehele bemanningen van grote sche pen op te nemen voor voeding en huisvesting. Dit gebeurt bijvoor beeld vaak met bemanningen van schepen die voor onderhoud of re paratie bij de KMS liggen of die in de laatste afbouwfase verkeren. De kazerne kan voor 1200 man in een keer warme voeding gereed ma ken. Er is een schoenmaker, een kapper, een kleermaker, een tech nische werkplaats, een lasserij, een tandarts, een arts,een sport school, een timmermanswerkplaats en een garage met transportmidde len. Kortom, de kazerne is in staat om op een breed gebied as sistentie te verlenen. Zij huis vest eveneens de Duik- en Demon- H.Ms. Jacob van Heemskerck bij aankomst in Binnenhaven.

Den Spiegel | 1986 | | pagina 23