JURCKA, EEN 'VREEMDE' 26 R.J.W. DEN BROEDER ft Tijdens de laatste algemene ledenvergadering zijn een viertal tekenin gen van de kunstenaar Jurcka aan het museum aangeboden. De tekeningen werden door burgemeester Van der Doef namens de gemeente in ontvangst genomen. Deze vier tekeningen zijn door de vereniging aangekochtreden waarom we in Den Spiegel iets willen vertellen over deze kunstenaar Guus Jurcka werd in 1905 te Arn hem geboren, als zoon uit een groot katholiek gezin.Zijn familie kwam, naar zijn zeggen, ergens uit midden Europa. Aanvankelijk zat hij in Arnhem en Apeldoorn in de naai machinehandel. Na zijn tewerkstel ling tijdens de 2e Wereldoorlog ging hij te Amsterdam studeren aan de Vrije Academie. In die tijd schilderde hij felrode naakten.Ook in Rotterdam volgde hij een oplei ding, bij de schilder Postma. In Amsterdam leerde hij zijn tweede vrouw kennen, een Middelburgse. Samen gingen ze terug naar Middel burg. Na verloop van tijd kwam het wederom tot een breuk en Jurcka vertrok naar Vlissingen. Hij ves tigde zich in een pandje aan het Groenewoud. Het was begin jaren '50.Hij gaf in die tijd ook lessen, voor 50 cent per uur.De Vlissing- se kunstschilder Herman Goetheer heeft er als elfjarige jongen nog zijn eerste lessen gevolgd.De ramp van 1953 was vreselijk voor Jurcka; zijn werk liep enorme schade op. Jurcka heeft veel armoede gekend. Hij leefde in Vlissingen als een vreemde, een bohémien, was koppig tegen de provinciale opvattingen. Hij zat overal te tekenen, o.a. op het terrasje bij Britannia, samen met zijn -vervuilde- hond Robbie. Hij maakte toen veel zware donkere tekeningen van wolkenpartijen en uitzichten over de Schelde. Hij wilde echter een vrijer leven; in 1959 verhuisde hij naar Eindho ven. Het liefst wilde hij met een zelf rijklaar gemaakte bus door Europa trekken. Dit is hem fataal geworden: in 1963 werd hij dood naast zijn bus gevonden. _y~ - l gesigneerd "Jurcka 1955"

Den Spiegel | 1986 | | pagina 27