27 MUSEUMNIEUWS Diverse musea E. OOMENS - PALS Het najaar van 1986 staat in het teken van de 16e eeuw. Tentoon- stellingen geven een beeld van die roerige tijd onder de titel "De eeuw van de beeldenstorm" Het is de eeuw voorafgaand aan de culturele en politieke opbloei van de Nederlanden met kunste naars als Sweelinck, Rembrandt en P.C. Hooft en een politicus als Van Oldenbarnevelt De roerige 16e eeuwwaarvan veel minder is overgebleven dan uit de 17e eeuw, komt in allerlei facet ten terug. Zo wordt in het Rijks museum een overzicht gegeven van de kunst uit de periode 1525-1580 met schilders als Jan van Scorel Lucas van Legden.Er wordt ook mo numentale glasschilderkunstkunst nijverheid en beeldhouwkunst uit die tijd getoondHet Amsterdams Historisch Museum exposeert por tretten van rijke families van kooplieden onder de titel "De smaak van de elite". Daarbij komt ook het toneel aan bod en de ma nier van wonen en interieurkunst tot circa 1600. In Den Haag geeft het museum Meer- manno-Westreenianum Museum voor het Boek een overzicht van de ge schiedenis van het boek en de boekdrukkunst in de Noordelijke Nederlanden van de 16e eeuw. Dit is namelijk de eeuw waarin van ma nuscripten in middeleeuwse stijl wordt overgeschakeld op gedrukt werk met moderne illustraties en nieuwe lettertypen "De huisraad van een molenaarswe duwe" is de titel van een exposi tie in museum Boymans in Rotter dam. Het is de nalatenschap van Oude Maria Dircksdochter in Lei den uit omstreeks 1580. In het Frans Halsmuseum in Haarlem is een zestigtal prenten te zien van een vooraanstaand figuur in het kunstleven aldaar: Maerten van HeemskerckHet Utrechtse Catharij- neconvent toont "Papen en ketters onder Filips II": beelden van de katholieke reformatiede buiten landse vluchtelingengemeenschap- pen en de opkomst van het protes tantisme Over scheepvaart en aanverwante zaken zijn talloze boeken en tijd schriftartikelen verschenen. Ook de museumbibliotheek is daarvan goed voorzien. Ondanks de over vloed aan nautische literatuur is er weinig geschreven over een nauw bij de scheepvaart betrokken aspekt: de loods en het loodswe zen.Een onderwerp dat zeker in de l/lissingse museumbibliotheek niet mag ontbreken. Een boek geschreven met het doel het loodswezen in een leesbare vorm onder de mensen te brengen. De auteurs geven zowel de geschie denis van loodswezen en betonning als de huidige ontwikkeling weer. In het gedeelte over het loodswe zen komen personele en materië le onderwerpen aan de orde die bij Heulen, E'. van der. J. Waaleman Bruyn- zeel en J.A. van Wallenberg Wegwijzers op het water; loodsen, ba kens en tonnen. Utrecht: De Boer, 1978.

Den Spiegel | 1986 | | pagina 28