't MUSEUMBIBLIOTHEEK 28 de beloodsing van moderne schepen een rol spelen. Het gedeelte over betonning geeft inzicht in het betonningsstelsel langs de Neder landse kust en verklaart de func tie van diverse bakens en tonnen en de betonningsvaartuigen. Het boek vormt mede dankzij vele foto's en tekeningen een boeiende infor matiebron voor een ieder die in scheepvaart geïnteresseerd is. Overwater, A.M. W Van leitsagher tot Van Leitsagher loods; 400 jaar tot Loods loodsen van Rotter- A. M. Overwater dam. Rotterdam: Stich ting historische publicaties Rotero-, danum, 1981. Dit boek geeft inzicht in de ge schiedenis van de loodsdiensten van Rotterdam en Maasmond. De au teur behandelt in het kort de oorsprong en eerste geschiedenis van het loodswezen in het alge meen en gaat daarna over tot een beschrijving van het reilen en zeilen der Rotterdamse loods van af de 15e eeuw tot heden. Men krijgt inzicht in de gang van zaken bij de Rijksloodsdiensten en de havenloodsdiensten, maar ook in de sociale omstandigheden, in komsten, de aanstelling en de ei sen daarvoor van het loodswezen en de loods. De tekst wordt aangevuld met fo to's en een groot aantal bijlagen die o.a. bevatten het aantal loodsreizen per dienst, de tarie ven en een lijst van personen. Dankzij de goede inhoudsopgave en het uitgebreide register is dit lijvige boekwerk prima hanteerbaar. Een eeuw loodsen op en om de Scheldehet leven en werken van de loodsen in de Scheldemonden Vlissingen: Nederlandse loodsen- sociëteit, 1984. Is het boek van Overwater eigen lijk meer een naslagwerk, dit boek is dat zeker niet,maar wel bijzon der prettig leesbaar. Dit gedenk boek werd uitgegeven ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van de Vereniging Nederlandse Loodsensociëteit te Vlissingen. Zoals in de inleiding staat ge schreven wil het boek een door snee geven van het leven en wer ken van de loods in het Schelde- mondgebied gedurende de laatste eeuw Het is in wezen geschreven door de loodsen zelf, hetgeen tot uit drukking komt in een bonte menge ling van schrijfstijlenIn het eer ste gedeelte wordt na een kort historisch overzicht de concur rentiestrijd tussen de Nederlandse en Belgische loodsdiensten rond de eeuwwisseling beschreven en men krijgt een beeld van het loods wezen in de jaren dertig, het tweede gedeelte is gewijd aan de situatie der loodsen in de Tweede WereldoorlogHet laatste gedeelte beschrijft de na-oorlogse periode tot heden, beginnende met de op bouw, de grote veranderingen en eindigend met een beschrijving van de tegenwoordige sociëteitsvere niging en haar aktiviteiten De vele anekdotes waarmee het boek doorspekt is verlenen het geheel misschien niet een over zichtelijke aanblik maar geven er wel een bepaalde charme aan. De prima verzorgde uitgave met zijn vele foto's vormt een waardevol onderdeel van de bibliotheekcol lectie

Den Spiegel | 1986 | | pagina 29