3 VOORWOORD VLISSINGEN MARITIEMbruisend als de branding Dat is de slogan waaronder Vlissingen de laatste jaren onder de aan dacht wordt gebracht van de toerist .Niet zo verwonderlijk, want het is bezoekers zowel als Vlissingers zelf volstrekt duidelijk, dat de stad een onverbrekelijke band heeft met het water. Sommige dingen zien wij zelf al bijna niet meer als bijzonderEen wan deling over de boulevardslenteren over de Eilanddijkeven kijken bij de sluizen: voor ons Vlissingers is het gewoon 'een rondje doen'.Maar voor bezoekers van Vlissingen ligt daarin juist de kracht van de stad Waar je ook komt, waar je ook loopt, overal is de invloed van de zee dominant aanwezig De aandachtige toeschouwer treft daarnaast ook de maritieme sporen van het verleden van VI issingenVanaf de oude vismijn op het De Ruy- terplein strekt de gerestaureerde Vissershaven zich uit. Vanaf die plek ook is nog goed te zien dat die haven vroeger doorliep over de ZeilmarktDe plaats waar de doorvaart vroeger is geweest en waar een bruggetje de kades met elkaar verbond is bij de restauratie in takt gelaten. Ook de Spuistraat en het Bellamypark zijn voor de goede ob servator nog te herkennen als voormalige havens. Het Stedelijk Museum vervult een belangrijke rol voor al diegenen die in de maritieme geschiedenis van Vlissingen geïnteresseerd zijn ge raakt. Dat is de plaats waar alle historische gegevens van Vlissingen toegankelijk zijn gemaakt. Deze zomer geeft het Stedelijk Museum speciale aandacht aan de relatie tussen Vlissingen en de zee. Als belangrijkste 'attractie' wordt een tentoonstelling ingericht "Een panorama van Vlissingen anno 1618".Met als basis een uit dat jaar daterende gravure van ruim 2 meter bij 42 cm van de hand van Jan Pietersz. van der Vennewaarop Vlissingen wordt getoond vanuit zee, wordt deze tentoonstelling gebruikt om een aantal van de kostbare gegevens die de gravure oplevert nader te be lichten Zoals voor vele zaken geldt ook voor Vlissingen: wie het heden wil verstaan moet zich in het verleden verdiepen. Deze tentoonstelling geeft daar alle gelegenheid voor. Deze uitgave van Den Spiegel is een thema-uitgave rond VIissingen Ma ritiem. In de wetenschapdat Vlissingen Maritiem vandaag de dag wordt gebruikt om de stad een economische injektie vanuit het toerisme te geven, is het een interessante keuze van 'de vrienden' om dat thema eveneens vanuit een historisch perspectief te benaderen. De recreatieve functie van het Stedelijk Museum geeft vervolgens alle aanleiding de verwachting te kunnen uitspreken, dat het museum in de presentatie met name deze zomer een belangrijke aanvull ing zal geven op het toeristische produkt Vlissingen. Want ook dat is Vlissingen Maritiem Jan Jacobs, funktionaris Stichting Vlissingen Promotie

Den Spiegel | 1986 | | pagina 4