DRIEKWART EEUW STRANDHOTEL E.T. OOSTERHUIS 1910, vóór de eerste wereldoorlog dus, een periode die nu rustig en kalm vergleden schijnt. Toch was het wel degelijk een bewogen tijd voor de mensen uit die dagen. De Vlissingers van toen bespraken de vraag of er oorlog zou komen, nu de keizer van Oostenrijk Bosnië en Herzegowina zo maar van Servië had afgenomen. Donkere wolken pakten samen boven Europa. Maar ondanks die dreiging was er toch allerwege durf en onderne mingslust, ook in Vlissingen. Zo werd er op de Boulevard een nieuw hotel gebouwd onder architectuur van de gemeentebouwmeester, W. de Jong, een fraai gebouw, dat Strandhotelgenoemd zou worden. Op zondagmiddagen trokken de wan delende Vlissingers naar de Bou levard om de vorderingen in ogen schouw te nemen. Er werd gefluis terd, dat het hotel vrijwel gelijk gereed zou zijn met de electrische centrale.Dan zou het gebouw elec- trisch verlicht kunnen worden! Ook werd er in dat jaar een begin gemaakt met de aanleg van een tram naar Middelburg. De tram kreeg wel op tijd stroom, maar het hotel niet, zodat tot ongenoegen van de eigenaar een noodverlich ting van gas moest worden aange legd, al werd dat in die jaren nog niet als een groot ongerief beschouwd Men had in Vlissingen in die tijd alle reden om de toekomst van de badplaats met vertrouwen tegemoet te zien. Er was een electrische tram en er was een prachtig nieuw hotel bijgekomen, met een groot terras en tientallen mooie kamers En wie 's avonds over de Boule vard wandelde,kon genieten van de muziek die op het terras van het nieuwe hotel werd gegeven.Ook was er een komeet, want juist in die dagen bleek de komeet van Halley voor het eerst duidelijk zichtbaar met het blote oog. Het waren be wogen tijden; Aletta Jacobs sprak in Vlissingen over de invoering van vrouwenkiesrecht, de Duitse keizer scheepte zich in Vlissin gen in op zijn jacht Hohenzollern teneinde de begrafenis bij te wo nen van zijn neef Edward VII, de populaire koning van Engeland. En de berichten over de nieuwe Parij- se mode waren alarmerend, de hoe den waren exentriek en stonden niet iedereen goed. In Vlissingen bestond in die ja ren iets als een Maatschappij Zee bad. Een onderneming waartoe een aantal belangrijke hotels en res taurants behoorden, maar die ook het badstrand exploiteerde. Het jaar 1923 moet wel een rampjaar geweest zijn want in 1924 gingen alle bedrijven in particuliere handen over. Het badstrand werd een gemeentelijke exploitatie, het Grand-Hotel des Bains werd Brit annia en gekocht door de Stoom vaart Maatschappij Zeeland, de fa milie Smits kocht Noordzeeboule- vard en andere hotels; de familie Oosterhuis kocht het Strandhotel en de gebr. Ots het Juliaantje en het Wilhelmientje (het latere Co- sy-Corner). Het was in de tijd van de 'swinging years', die ook rond

Den Spiegel | 1986 | | pagina 5