11 KOPBEBOUWING Fragmenten aardewerk en majolica. 16e en 17e eeuw. Vondstcom- lex tonput Kopbe- bouwing lijk als een legpuzzel weer een potje te rekonstrueren. Belangrijk is de vondst zo veel mogelijk als een kompleks te bewa ren.Op die manier blijft de infor matie kompleet. Een los kommetje in een museum zegt weinig. Dit kommetje in samenhang met andere voorwerpen geeft een beeld van het dagelijks gebruiksaardewerk in de 16e eeuwse keuken. In het vervolg van de opgraving werd nog een tweede tonput gevon den,die echter alleen als beerput gediend bleek te hebben: er zat niets in. Ook werd een rechthoe kige gemetselde bak gevonden.Waar deze precies voor heeft gediend is niet te achterhalen. De bak had een plavuizen vloertje. Het geheel dateerde uit de 19e eeuw, dus niet echt oud. Mogelijk ook een afvalput, echter ook hier zat niets in. Wellicht een waterbak. Uiteraard is bij de opgraving ook aandachtig naar de opbouw van het grondpakket gekeken. Onder de puinlaag kwam grachtmodder te voorschijn, daaronder klei van de Duinkerke II afzetting (ca 300 800 na Chr.), daaronder Holland veen, en daaronder de ongeroerde klei,waarop de huizen van de Kop- bebouwing gefundeerd waren. De ontdekking van grachtmodder was bijzonder. In de geschiedenisboe ken van o.a. Dommisse staat de Achterhaven beschreven als een smal kanaal,naar achter toe breed uitlopend.Was de Achterhaven toch gewoon recht,net als de Koopmans haven eventueel later gedempt ten behoeve van huizenbouw.Of was het eenvoudig opgebaggerde modder om de haven op diepte te houden. Het onderzoek duurde te kort om dui delijke konklusies te trekken. Op meerdere plaatsen op het Spui- plein zouden dan opgravingen moe ten worden gedaan. Pas dan zal weer een stukje puzzel van de stadsgeschiedenis zijn gevonden. Geschreven geschiedenis-bronnen zijn vaak voor velerlei uitleg vatbaar; de bodem liegt nooit. Om een exakt beeld te krijgen van het ontstaan van de stad is nog veel onderzoek nodig.Het zou een goede zaak zijn dat telkens, voorafgaand aan nieuwbouw in de binnenstad de gelegenheid werd geboden voor een kort archeologisch onderzoek. Het is zeker de moeite waard.

Den Spiegel | 1986 | | pagina 12