PLUNDERING OF VERRIJKING VAN DE SCHEEPVAARTGESCHIEDENIS 14 W.I.M. WEBER In de zomer van dit jaar werd bij Christie's een grote hoeveelheid porselein afkomstig uit het Zeeuwse V.0.C.-schip de Geldermalsen te gen exorbitante prijzen geveild. Op het zelfde moment werd de opgra ving van het V .0 .C .-schip de Amsterdamdat bij Hastings voor de kust ligt, wegens geldgebrek niet voortgezet In het eerste geval was het oog merk van de berging puur winstbe jag. Dhr. Hatcher werd er 32 mil joen rijker van. In het andere ge val heeft men tot doel een wrak, dat zich als een soort 'tijdcapsu- le' onder water bevindtarcheolo gisch verantwoord te onderzoeken en alle voorwerpen ten behoeve van de Nederlandse musea te be houden. In beide gevallen gaat het om het zichtbaar maken van een stuk nationaal cultureel erf goed De berging van dit erfgoed, maar vooral ook de handel erin, was de aanleiding om op 17 september van dit jaar een symposium te organi seren met de titel "Plundering of verrijking van de scheepvaartge schiedenis?" Op deze bijeenkomst stond de ethische vraag centraal of een puur commerciële berging (uit winstoogmerk) uit oogpunt van historie en cultuurbehoud verantwoord is. Zoals dat meestal gaat bij dit soort bijeenkomsten, kwamen er twee stromingen naar voren: een pragmatische en een principiële Als een extreem voorbeeld van de pragmatische kant werd de werkwij ze bij de Geldermalsen naar voren gebracht. Hierbij waren de duikers alleen geïnteresseerd in de voor werpen, en met name de financiële waarde ervan. Er werd tijdens de berging nauwelijks gekeken hoe het porselein verpakt was, hoe de la ding verdeeld was over het ruim. De constructie van het schip werd volledig vernield om bij de lading te kunnen komen. Hierdoor is veel informatie over het verleden in Aankondiging van de veiling van het "Nanking porselein" uit het V.0.C.-schip de Geldermalsen AMSTERDAM

Den Spiegel | 1986 | | pagina 15