17 KAROLINGISCHE BURG houten konstruktiesdie op de eerder genoemde houten wegen uit- wamen. Over de gracht waren ca 16 m lange bruggen. Op grond van al deze vondsten konden rekon- struktietekeningen worden gemaakt die een idee geven van het leven in deze Middeleeuwse nederzetting. Er is verschillende literatuur naar aanleiding van deze opgra ving verschenen, o.a. van J.A. Trimpe Burger, die ook de opgra ving leidde, en van Jan Schone- veld. Hierin wordt de link gelegd naar andere soortgelijke ronde burgen in West-Europa, met name langs de Eranse en Vlaamse kust en verder tot in Denemarken toe. De vraag wordt besproken of het een burcht was van de Noormannen of juist tegen de NoormannenUit eindelijk komt men tot de - voor zichtige - konklusie dat het ver dedigingswerken zijn, passend in de Saksische, friese en kennelijk ook Frankische cultuur van een planmatige verdediging van de kust Aan de hand van de opgravingsre sultaten was een herinrichtings plan voor het burgterrein opge steld. Eén kwadrant zou geheel worden gerekonstrueerd, d.w.z. de plaggenhutten zouden worden her bouwd, de houten wegen met water afvoer eronder hersteld. In het tweede kwadrant zouden de gevon den huizen in de grond worden ge markeerd. De rest van het terrein zou gedeeltelijk worden afgegraven tot het oudste bewoningsnivo van de 10e eeuw en verder geëgali seerd en ingericht als wijkpark. Dit plan werd op 17 september 1979 aan de bewoners van Oost- Souburg voorgelegd. Nog tot 1981 is de R.O.B. bezig geweest met opgravingen. In dat jaar werd ook een begin gemaakt met de aanleg van de z.g. Karolingenbaaneen verbindingsweg achter de huizen van de Paspoortstraat langs, als een verbinding tussen het Oranje- plein en de Vlissingsestraat. Er werd een aparte busbaan aangelegd en een nieuwe bushalte geplaatst. De vrijkomende grond werd gebruikt voor een stukje wal, als een be gin van wat de ringwal uit de re- konstruktietekening zou worden. Daarbij bleef het, het werd stil rond de Karolingische Burg. Tot, enkele weken geleden, een groep studenten van het Hoger Ar chitectuurinstituut Sint Lucas te Gent een studieprojekt presen teerde dat betrekking had op het ronde burgterrein. Het doel was een ruimtelijke studie waarin de markante ronde vorm verwerkt zou worden. Er kwamen verschillende, soms fraaie futuristische ontwer pen uit. In de eerste plaats een vormstudie, niet zozeer konkrete plannen voor uitwerking en reali satie. Het effekt was wel dat de Karolingische Burg weer in het nieuws kwam. Hoe zat het ook al weer met de rekonstruktie. De plannen bestonden nog wel, maar er is geen geld voor uitvoering Jammer, het had zo mooi kunnen zijn.We kunnen nu alleen hopen dat het terrein nog wat wordt opge knapt, ingezaaid met gras met een markering van de gevonden plaggen hutten, zoals dhr. Trimpe Burger voorstelde in het artikel in de PZC van 23 augustus dit jaar. Misschien komen de ontwerpen van de Gentse studenten in de vorm van een tentoonstelling ook eens naar Vlissingen en Oost-Souburg, en kan de aanleiding vormen eens iets aan het haveloze terrein te doen

Den Spiegel | 1986 | | pagina 18