21 der tijden de Nederlandse Zeemacht zou groeien. In 1521 werd door de admiraal in het belang der Zee macht geschreven de ORDONNANTIËN of ARTIKELBRIEVEN,een handleiding tot handhaving der krijgstucht. In 1540 werd op last van keizer Karei V het eerste admiraliteits arsenaal te Veere gebouwd. De periode van de 80-jarige oor log breekt aan. Op 1 april 1572 namen de Watergeuzen Den Briel in. Vele steden, Vlissingen als eerste, wierpen het Spaanse juk af. De Staten van Holland en Zee land erkenden de Prins als Gene- raal-Gouverneur en Luitenant des Konings. Zij belastten hem met het opperbevel in zeezaken en gaven hem de opdracht de Watergeuzen- vloot te hervormen tot een aan zijn gezag gehoorzame zeemacht. Hij verkreeg tevens het recht een "Souverein Admiraal" te benoemen, die zou worden bijgestaan door commissarissen. Uit deze commis sarissen groeide al snel de eer ste ADMIRALITEIT (Holland). In Zeeland waren in deze jaren 3 stedelijke admiraals, namelijk voor Vlissingen, Veere en Zierikzee. Echter reeds in 1572 werd de ste delijke admiraal van Vlissingen, Ewout Pieterszoon Worst, Admiraal van Zeeland. Hij werd na zijn over lijden opgevolgd door Bouwen Ewout die na zijn overlijden opgevolgd werd door Louis de Boisot, Luite nant-Admiraal van Holland en Zee land. Middelburg was in deze tijd nog steeds door Spaanse troepen bezet en had,evenals de bezetting van Antwerpen, herbevoorrading nodig. De bevoorradingsschepen te onderscheppen, werd een der voor naamste taken van Vlissingen en Veere. Reeds op 4 juni werden 10 schepen afkomstig van Antwerpen genomen. Weinige dagen later ver toonde zich een vloot uit de zee bestaande uit ruim 50 bodems met aan boord de Hertog van Medina Celi, de vermoedelijke opvolger van Alva, met ruim 2000 soldaten. De Zeeuwen vielen aan met 12 lichte vaartuigen en slaagden er in de vloot te verstrooien en verschillende schepen buit te ma ken. Een vloot uit Portugal trof hetzelfde lot. De Zeeuwse vloot werd steeds geduchter door al de ze prijzen en bedroeg al 150 sche pen Op 19 februari 1574 gaf Middel burg zich over en kwam geheel Walcheren in bezit van de Prins. In ditzelfde jaar riep de Prins een vergadering bijeen van de Gou verneurs en gedeputeerden van de

Den Spiegel | 1986 | | pagina 22