KONINKLIJKE MARINE 22 steden Zierikzee, Veere en Vlis- singen. Hierbij werd een Raad der Admiraliteit ingesteld die "resi dentie binnen een der steden van Zeeland zal houden". Tot groot ongenoegen van Veere werd in 1576 bepaald dat Vlissingen deze zetel zou worden.In 1576 was het opper bevel der Zeemacht opgedragen aan 3 personen, de Admiraal van Zee land (Lodewijk Boisot, later Blois van Treslong), de Admiraal van het Noorderkwartier (Cornelis Dirksz.). Wel was het zo dat voor bepaalde tochten nog wel eens bij zondere admiraals benoemd werden. In 1574 werd het Vlissingse pri vilege door Prins Willem uitge vaardigd als beloning voor het feit dat Vlissingen de eerste stad was die uit eigen initiatief zonder geweld van buiten af, ge hoorzaamheid aan de Spaanse land voogd weigerde.In één slag werden alle vroegere belemmeringen die de groei en bloei van Vlissingen in de weg stonden, weggenomen (ten koste van vele privileges van Middelburg). Inmiddels werd Blois van Treslong, die ruzie had gehad met de Admiraliteit van Zeeland, vervangen door Justinus van Nassau. In 1585 kwam de Graaf van Leices- ter te Vlissingen aan als alge meen landvoogdHij besliste in het volgende jaar dat er 3 nieuwe Ad miraliteiten zouden worden opge richt te weten te Hoorn (ging spoedig naar Amsterdam), te Rot terdam en te Veere. Echter in Zeeland werd de Admiraliteit ver plaatst naar Middelburg, vermoe delijk door de invloed van de stad Middelburg enerzijds en de begeer te van de Staten van Zeeland meer rechtstreeks beheer over het zee wezen te verkrijgen, anderzijds. In 1597 werden dit 5 admiraliteits colleges. Een overduidelijk teken dat Vlissingen in deze tijd de kans kreeg zich te herstellen en dat handel, scheepvaart en indus trie weer opbloeiden, is wel dat in 1591 besloten werd een nieuw stadhuis te bouwen. De 17e eeuw kan wel als bloeipe riode van Vlissingen worden aan gemerkt, maar ook van de Neder landse Zeemacht. Denkt u maar aan Jacob van Heemskerk, Piet Hein, Tromp, Witte de With, Van Galen, Pieter Elorisz, Kortenaer, Evert- sen, Tjerk Hiddes, Banckert, Sweers. Aan de slag bij Gibraltar, de Spaanse zilvervloot, de slag bij Duins. Plymouth, de tocht naar

Den Spiegel | 1986 | | pagina 23