27 MUSEUMNIEUWS Rotterdam Amsterdam Het Maritiem museum Prins Hendrik in Rotterdam wordt op 5 november heropend aan de Leuvehaven. Vroe ger lag de nadruk op de histroi- sche collectie, nu krijgen ook ac tuele ontwikkelingen de volle aandachtIn het museum komt een vaste tentoonstelling die als on derwerp heeft de scheepvaartvan kajak tot supertankermet aan dacht voor scheepsbouwnavigatie en bemanningDe eerste wissel tentoonstellingen hebben als the ma's cartografie, scheepsarcheo logie, tankvaart en motoren. In de Leuvehaven liggen oude Ne derlandse binnenvaartschepen uit de periode van 1850 tot 1950, zo als een Friese tjalk, een aak,een turfschipdrie stoomslepers en ook nog het uit 1868 stammende ramtorenschip De Buffel. Aan de kade worden paviljoens gebouwd met oude ambachtelijke zaken als een touwbaan en een zeilmakerij Op de kade, waar al de vuurtoren het Lage Licht staatkomen verder historische hijskramen .Een attrac tie is de periscoopopgesteld op de bovenste verdieping en uitko mend op het dak.Daarmee zijn haven en stad in alle richtingen te be kijken. De dakterrassen bieden fraaie vergezichten Onder het motto "Gekregen en ge kocht" zullen nieuwe aanwinsten worden tentoongesteldDe catego rie geschenken bevat technische scheepsattributen als pompen en motoren, maar ook voorwerpen uit schepen van de Holland-Amerikalijn zoals een plafond uit de Nieuw Amsterdam Bij het museum komt een Informatie centrum. Hobbyisten en scholieren die een scriptie moeten maken kunnen via beeldscherm en beeld plaat antwoord krijgen op alle mo gelijke vragen. Daarnaast biedt de bibliotheek oude en nieuwe boeken tot en met nautische stripverha len Miauw! Amsterdam heeft 't. Inder daad, vanaf 1990, een Poezenmuse- um om van te watertandenPlaats van handeling: Herengracht 497. Het vijf verdiepingen tellende 17e eeuwse pand is reeds aangekocht Er wordt hard gewerkt aan het verwerven van schilderijenpren ten en beelden, het ontwikkelen van ideeën voor een tentoonstel lingsprogramma en de opbouw van een gespecialiseerde bibliotheek met de beste en mooiste litera tuur die er door de jaren heen over de kat is verschenen. Het Poezenmuseum wordt het tweede in de wereld. In Basel verzamelt men alle mogelijke voorwerpentot aan toiletbrillen met poezen daarop toe. Daar beginnen de Am sterdammers niet aan. De nadruk ligt op de cultuuruiting Hoe bouw je een representatieve collectie op? Door zeer selectief te werk te gaan en kunstkenners in te schakelen om goede stukken op te sporen. Zeker weten wat je wèlmaar ook wat je niet wilt onderbrengen in je collectie is immers de basis die borg staat voor een verantwoord verzamelbe leid.De Stichting herengracht 497 beschikt nu reeds oven katten- schilderijen van Appel, Maggie Gi les, Henriëtte Ronner, Eleonore Fini, een aantal Corneilles, oude Engelse prenten en honderden an tiquarische boeken.

Den Spiegel | 1986 | | pagina 28