MUSEUMBIBLIOTHEEK E. OOMENS - PALS Een museum staat vaak bol van de archeologische vondsten. Litera tuur betreffende de archeologie mag dan ook zeker in een museum bibliotheek niet ontbreken. De oudste geschiedenis van een land ligt in de bodem en wie geïnter esseerd is in de bodemvondsten kan zich o.a. verdiepen in: Opgravingen in Am sterdam; 20 jaar stadskernonderzoek Amsterdam; Fibula 1977. wordt dan ook een tiental onder zoeken verricht in andere steden, toegelicht. Tevens wordt de lezer geïnformeerd over de speciale ar cheologische situatie van een op veen en slappe kleilagen gebouwde stad. Toen in de Amsterdamse binnenstad werd begonnen met de aanleg van de oostlijn van de metro werd een archeoloog met twee assistenten aangesteld, belast met het bege leidend archeologisch onderzoek. In de Amsterdamse bodem bleken nog vele voorwerpen van oudheid kundig belang bewaard te zijn ge bleven. Er werd een groot aantal objecten gevonden, vaak nog onbe schadigd dankzij de wijze van wer ken bij de aanleg van de oostlijn. V/olgens de samenstellers van "Op gravingen in Amsterdam" is de op zet van het boek een overzicht te geven van het in de stad Amster dam uitgevoerde archeologisch on derzoek tussen 1954-1974 met een beschrijvende catalogus van de bij dit onderzoek geborgen voorwerpen. Bij de beschrijving worden veelvul dig vergelijkingen gemaakt met de resultaten van stadskernonderzoek elders in Europa. In de inleiding Het vondstmateriaal beslaat het grootste gedeelte van het boek werk. De voorwerpen zijn ingedeeld per materiaalgroep waarbij voor de datering een systeem van vondst complexen werd gehanteerd. Van ieder voorwerp wordt vermeld het catalogusnummer, de vondstdatum, de vinddatum, het vondstcomplex, de datering, de afmetingen, het materiaal, de wijze van vervaardi gen, bijzonderheden en een inven tarisnummer De van vele zwart-wit illustra ties voorziene catalogus bevat een uitgebreide literatuurlijst, een index op vondstcomplexen, en een index op vondstmateriaal. Bloemers, J. H. F, L.P.Louwe Kooijmans en H. Sarfatij; Verleden Land: archeologische opgravingen in Nederland. Amster dam: Meulenhoff Informatief, 1981 Kan men het voorgaande boek beti telen als een sobere, goed ver zorgde archeologische uitgave van hoog wetenschappelijk niveau, ge richt op een breed doch niet mas saal publiek, ditzelfde kan niet gezegd worden van het in septem ber 1981 als "Boek van de maand" verschenen "Verleden Land".Het is een uitgave zoals nog niet eerder op dit gebied is verschenen. Arrfieologischc opgfiwnt|jgyn|<te<J$^aiKi r

Den Spiegel | 1986 | | pagina 29