De kacheloven in het voormalig kasteel van Anna van Bourgondië te Souburg J.A. TREMPE BURGER Het is alweer vijftien jaar gele den dat men op 21 oktober 1971 in het voorbereidend werk voor het leggen van een hoofdriolering in het nieuwe woningbouwplan Wester- zicht,bij het slopen van een boer derij, stuitte op de zware funde ringen van het omstreeks 1783 af gebroken kasteel van West-Souburg dat vooral bekend is onder de naam "Slot Aldegonde". In de kou de januarimaand van 1972 zijn de fundamenten van het kasteel die vrij dicht onder het oppervlak in goede staat aanwezig waren, door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in een twee weken durende campagne opgegraven en in kaart gebracht. Door tijdgebrek was het destijds helaas niet mogelijk de grachten van het in 1572 door de Watergeu zen verwoeste en door Marnix van St.Aldegonde in 1578/1579 gedeel telijk herbouwde kasteel grondig te doorzoeken. Onder moeilijke om standigheden zijn er uit de modde rige bodem van de grachten en privaten nog veel zeldzame voor werpen in de vorm van luxueus glas en aardewerk, bronzen borden en tinnen kannen te voorschijn ge haald. Tot de opzienbarendste vondsten behoorden ongetwijfeld de honderden fragmenten van een rijk versierde kacheloven die eens de vertrekken van Anna van Bourgon dië en haar echtgenoot Adolf van Nisvormige tegel met het gedeelde wapen van Anna van Bourgondië en Adolf van Kleef.Links (heraldisch rechtsgevierendeeld1 en 4 Kleef (karbonkel) en 2 en 3 Marck (geschaakte dwarsbalk); het hart vormig schild; 1 en 4 N ieuw-Bour- gondië, 2 en 3 Oud-Bourgondië en het hartschild van BrabantRechts het gevierendeelde wapen, 1 en 4 van Nieuw-Bourgondiëen 2 en 3 Oud-Bourgondiëmet het hartschild van Brabant. (Foto R.O.B.)

Den Spiegel | 1986 | | pagina 5