EEN GOTISCH DEURTJE IN HET MUSEUM 8 A. FEEKSTRA In het bekende kunstreisboek van Nederland, uitgave 1969,worden de bezienswaardigheden en monumenten van Nederland in grote lijnen ver meld. Ook aan ons Stedelijk Museum wordt een 2-regelige beschrijving gewijd, welke als volgt luidt: Stedelijk Museum, Bellamypark 19. Bezit vele plaatselijke oudheden, o.a. een mooi Gotisch deurtje en een aardige verzameling boven lichten Met onze spreekwoordelijke zuunig- heid zijn de Vlissingers vanouds niet erg "züünig" geweest op hun monumenten; in ons aardige museum zijn daarvan ook bijzonder veel be wijzen te vinden in de grote col lectie voorwerpen van gesloopte monumenten. Pas is de collectie weer verrijkt met delen van het helaas nu geheel vernietigde Van Dishoeckhuis Het in het Kunstreisboek aange haalde deurtje is werkelijk van bijzondere kwaliteit en als zoda nig vrij zeldzaam. Vanaf de late Middeleeuwen tot ca 1550 werd in de bouwkunst de Go tische bouwstijl toegepast; na 1550 werd onder Italiaanse in vloed overgegaan op een andere bouwstijl, de Renaissance. De Go tische bouwstijl maakte in deze eeuwenlange periode een stijlont wikkeling door; de ornamentiek werd steeds rijker en drukker van uitvoering. In Vlissingen kennen wij niet veel gebouwen in Gotische bouwstijlals oudste de St.Jacobs- kerk, wat later de Gevangentoren op de Boulevard de Ruyter. Een voorbeeld van latere en rijkere ornamentiek vindt men in de voor gevel van het stadhuis te Middel burg. Gotisch deurtje, ca 1500. Trappenhuis Stedelijk Museum.

Den Spiegel | 1986 | | pagina 9