23 Vlissingen). In dit jaar werd Walcheren en Zuid-Beveland door de Engelsen veroverd (15 augustus bombardement van Vlissingen). De Engelsen trokken zich echter aan het einde van het jaar alweer te rug o.a. doordat koortsen vele duizenden buiten gevecht stelden. Voordat ze Vlissingen verlieten werd echter nog even snel het dok vernield. De Fransen die grote plannen hadden voor Vlissingen en o.a. al een plan voor een geheel nieuw dok hadden ontworpen, repa reerden het snel. Op 2 april 1814 deed Napoleon afstand van de troon en op 7 mei ging Vlissingen over naar het bestuur van de sou- vereine vorst Willem van Oranje. Na beëindiging van het Franse be stuur ging het Loodswezen,evenals de marinewerf, van Antwerpen over naar Vlissingen. De bestaande Ad- miraliteitswerf te Vlissingen werd vergroot door de werf van aanbouw er westelijk van te bouwen (o.l.v. Cornells Soetermeer, een der bekwaamste scheepsbouwkundi gen uit die tijd). Aan de oostzijde van het Marinedok kwam de werf van uitrusting. Men sprak in deze tijd over de Hoofddirectie der ma rine te Vlissingen met een Direc teur en Commandant der Marine op de Schelde.Hij was verantwoordelijk voor administratie en bestuur der Rijkswerf. Hij bewoonde het huis op de hoek van het Dok en de Nieuwe KolvenierstraatIn 1839 werd dit "Directie der marine van de Schel de te Vlissingen" en in 1843 "Di rectie der marine te Vlissingen". Van 1857 tot 1886 bestond er,uit sluitend te Vlissingen, een op leiding tot bootsmans-leerlingen aan boord van het wachtschip. Dit zelfde was opnieuw het geval na 1926 toen de opleiding van Gorcum verplaatst werd (Schorpioen). In 1861 wenste de Minister van Marine W.J.C. Huyssen van Katten- dijke de Rijkswerf te Vlissingen uit bezuinigings overwegingen te sluiten. De Tweede Kamer,ontstemd over dit plan, besloot tot het houden van een Parlementaire en quête. In 1862 komt de ingestelde commissie tot de conclusie, dat zij zich kon verenigen met het voorgenomen besluit en dat de klachten over het verval van de Zeemacht overdreven waren.

Den Spiegel | 1987 | | pagina 24