MUSEUMBIBLIOTHEEK 28 E. OOMENS-PALS Het openbaar vervoer in Zeeland. In tegenstelling tot in andere delen van Nederland, kwam het openbaar vervoer te land in Zee land pas laat tot ontwikkeling. Redenen daarvoor zijn o.a. de wa terrijkdom en de vele havens, die het vervoer per schip gemakkelijk en comfortabel maakten. In de 17e eeuw al bestonden er vele beurt- veren vanaf verscheidene Zeeuwse steden op Holland.Van de meer dan 100 veerdiensten uit ca 1800 wa ren er in 1866 echter nog maar 50 over Gedenkschrift "Stoomvaartmaat schappij Zeeland" 's Gravenhage, Nederlandsche Boek- en Steen drukkerij, 1915. In 1875 werd de NV Stoomvaart maatschappij Zeeland, Koninklijke Nederlandse Postvaart opgericht. Jarenlang vormde de mailboot een begrip voor de VlissingerIn 1915 werd ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van deze maatschap pij een gedenkschrift uitgegeven. Hierin wordt het ontstaan, de strijd om het bestaan en de ont wikkeling van de Stoomvaartmaat schappij beschreven.Het boek bevat vele bijlagen bevattende o.a. de personalia, financiële overzich ten, postovereenkomstenveilig heidsmaatregelen, omvang van het verkeer,etc. Tevens vindt men af beeldingen van diverse scheeps- typen en het administratiegebouw. De samenstellers hebben op een leuke manier (met tekeningen en figuren) de jaren 1875 en 1915 tegen elkaar af weten te zetten. Zo ziet de lezer het verschil in aantal paardekrachtenkolenver- bruik, reisduur, aantal vervoerde passagiers, aantal vervoerde goe deren, mailvervoer, enz. in de beide jaren. De omslag van dit gedenkschrift wordt gesierd door de voor de SMZ zo karakteristieke zeeman. "De schepen die wij bouwden 1875 - 1950", gedenkboek van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij "De Schelde" Vlissingen. Haarlem, Joh.Enschede 1950. In 1939 werden voor de SMZ twee motorschepen bij "De Schelde" ge bouwd, de Koningin Emma en de Prinses Beatrix.Dit vindt men te rug in het gedenkboek dat uitge geven is ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Koninklij ke Maatschappij "De Schelde". Het in vier talen gestelde hoofd stukje dat dit boek inleidt, geeft in het kort de ontwikkeling van De Schelde weer, gevolgd door vele foto's en een lijst van de op de werf gebouwde schepen met ver melding van het jaartal, scheeps- type, naam, eigenaar en bijzonder heden. Op de 273 namen tellende lijst komt men vele namen tegen van schepen die velen regelmatig in Vlissingen hebben zien varen. Een aantal schepen waren namelijk bestemd voor het loodswezen en de Provinciale Stoombootdiensten. Al met al een boekje vol wetenswaar digheden

Den Spiegel | 1987 | | pagina 29