1 OE KONINKLIJKE MARINE EN HAAR RELATE MET VLISSINGEN (2) 22 -J, VAN DE WATER t In het voorgaande gedeelte van dit artikel, Den Spiegel jrg. 4 nr. 4 moet op blz. 22, ie alinea nog worden toegevoegd na"..Blois van Treslong)," de zinsnede: "de admiraal van Holland (Joan van Duivenvoorde, Heer van Warmond)'.' Toch ging het slecht met 's Lands vloot.Hoewel er over het algemeen 'nog welvaart heerste, ontbrak het 'de Admiraliteiten aan middelen. Zo schrijft de Admiraal Schrijver in 1747 aan de Stadhouder: "Het was te wenschen dat de politique heeren, die de Directie van mili taire saaken in handen hebben, eens leerden dat er van alles te vooren weezen moet, om den dienst te kunnen doen." Gelegenheid om oudere schepen op verantwoorde wijze op te leggen was er niet. Schepen liggende in het arsenaal te Amsterdam hadden na 10 jaar al een gebroken rug en doorgezakt voor- en achterschipomdat zij aan de grond zaten.Dit was dan ook de voornaamste reden dat het Vlis- singse dok in 1750 hersteld werd, ondanks het gebrek aan middelen. Desondanks raakte het dok wederom vrij snel in verval. Het werd weer hersteld maar nu met de uitdruk kelijke eis dat alle 's Lands schepen toegang zouden hebben zonder onderscheid "tot welke collegie der Republiek zij mogten behoren". Duidelijk een indicatie dat de onderlinge rivaliteit tus sen de admiraliteiten nog steeds bestond In 1795 vond een reorganisatie der Admiraliteiten plaats. Vlis singen werd weer de zetel van een der 5 Departementen der Marine.In dit jaar vond ook de omwenteling plaats en week Willem V uit naar Engeland. De Bataafse Republiek ontstond.De Admiraliteiten werden opgeheven en vervangen door een "comité tot de zaken van de Mari ne" Regelmatig komen we de naam van Vlissingen tegen bij het doorlezen der stukken en verslagen. Zo rap porteerde de Schout bij Nacht Sto ry in 1798 uitvoerig over de staat der verdedigingsmiddelen van Zeeland waarbij het wachtschip te Vlissingen onder kapitein Zoe- teman vermeld werd. Als eind 1798 Amsterdam bedreigd wordt door En gelse schepen en troepen o.l.v. Schout bij Nacht Mitchell komt de Eranse Schout bij Nacht Castaig- nier uit Vlissingen te hulp met 3 kanonneersloepen2 kanonneerbo ten, 3 branders, 360 matrozen, 60 kanonniers en 12 officieren. Een groot gedeelte van de vloot die Admiraal Verhuell op last van Na poleon moest verzamelen voor de landing in Engeland werd bijeenge bracht en gedeeltelijk gebouwd te Vlissingen en vandaar overgevaren naar Ostende en Duinkerke. In 1809 werd vermeld het Holland se Eskader te Vlissingen o.l.v. SBN Lemmers, terwijl gepraat werd over de 7000 man gelegerd te Wal cheren (grotendeels het garnizoen

Den Spiegel | 1987 | | pagina 23