DE RUIJTERSCHOOL 10 De Ruijterschoolca 1923 in die dagen in hoog aanzien en was dit blijkbaar veelal waard. In 1878 kwam, door de inmiddels ont stane stoomvaarteen machinisten- school tot stand in Amsterdam. Daarna volgen de machinisten- school in Rotterdam in 1893 en de zeevaarschool in Vlissingen in 1903. Begin 1900 gingen meerdere jon gens uit Zeeland varen waarbij zij aanmonsterden op de schepen die op de rede van Vlissingen van loods wisselden.Deze jongens kon den, aangezien de mogelijkheid tot theoretische scholing ontbrak,het brengen tot matroos, zeilmaker of bootsman. De hogere rangen waren uitgesloten, tenzij zij gingen stu deren in Rotterdam waarvoor mees tal de benodigde gelden ontbraken Een aantal mensen in Vlissingen was van mening dat er behoefte bestond aan een zeevaartschool in Zeeland en in het bijzonder in Vlissingen dat in die dagen reeds 19.000 inwoners telde. In het voorjaar van 1901 stelde een schipper van het loodswezen, Jil- leba, een request op aan burge meester en Wethouders van Vlis singen, waarin hij vroeg te willen voorzien in de behoefte aan zee vaartkundig onderwijs die ter ste de door vele ouders voor hun zoon werd gevoeld. Dit request werd ter onderteke ning aangeboden aan de heren Mr. J.Smit Azn, adjunct-directeur van de Maatschappij 'De Schelde', C.L. van Woeideren, directeur van de Stoomvaart Maatschappij 'Zeeland' en W.J.A.F. van Maren-Bentz van den Berg, toenmalig directeur van het Loodswezen. Deze heren kwamen met enkele oudere belangstellen den bijeen voor een oprichtingsver gadering op donderdag 8 januari 1903, 's middags te 15.00 uur in het gebouw van de Maatschappij 'Zeeland'. Verzoeken om subsidies werden gericht aan het gemeente bestuur van Vlissingen 500,-), aan de provinciale Staten 2.000,-) en aan minister Kui per 3.000,-). Bij de audiëntie bij minister Kuiper, uitte deze zijn verbazing over het feit dat in de begroting geen ontvangsten voorkwamen, afkomstig van parti culieren. Om hieraan te voldoen werd door een aantal particulie ren een bedrag van 360,- op ta fel gebracht en zo startte op 1 mei 1903 de zeevaartschool te Vlissingen. De eerste lessen werden gegeven op de bovenverdieping van de open bare lagere school in de Frans NaereboutstraatHierin werden 2 leslokalen ingericht, terwijl de overige ruimte diende als woning van de directeur. In 1907 werd begonnen met de bouw van een eigen school, waarvan de eerste steen gelegd werd door Z.K.H. Prins Hendrik en waarvoor een bijdrage werd ontvangen van

Den Spiegel | 1987 | | pagina 11