15 SCHOOL D School D op de Grote Markt, ca 1900. Voor 1940 werden de openbare scholen aangeduid met de letters A t/m K. stof. De cokes moest in dubbel- grote plaatijzeren kolenkitten met de hand worden geschept in het kolenhok. Dat alleen al was man nenwerk. Deze zware kolenkitten moesten worden gebracht naar de 12 leslokalen van de dubbele scholen onder één dak, langs ste nen trappen. Het aan de school in een dienstwoning wonende school hoofd hield duchtig toezicht op haar arbeidMevrouw M. werkte no- tabene onder een schriftelijke in structie van gemeentewege: dage lijks moesten de kachels bewerkt als beschreven, 't stof afnemen van alle banken en zittingen, het gymlokaal aanvegenwekelijks moest worden gezorgd voor schone hand doeken, 's woensdags de helft der lokalen met de vloeren, alle pri vaten en gangen bukkend opdweilen en des zaterdags de andere helft van de vloeren,met weer de gangen en privaten opdweilen. De deuren moesten dan bij de handgrepen met warm zeepsop worden afgenomen, overal stof afnemen. De trottoirs moesten op die dag (en dat was 's middags want zaterdagmorgen was er nog school) met de speelplaat sen worden aangeveegd; waarbij ook de vuile hoeken rond de school moesten worden schoongemaakt. De aanneemsters moesten zorg dragen voor eigen schoonmaakmaterialen, ook hout en vuuraanmakers voor de kachels. Aldus, in 't kort, be paald door B. en W. van Vlissin- gen op 12 december 1921, onderte kend door burgemeester C. A. van Woelderen en gemeentesecretaris F. Bisschop. Bovendien getekend voor "gezien" door de schoolop ziener Brandsma uit Middelburg. Formeel klopte dus alles, behalve een redelijke vergoeding, de werk tijden, de kinderarbeid en meer. De arme schoolschoonmaaksters had den echter geen andere keus tot het verrichten van andere arbeid.

Den Spiegel | 1987 | | pagina 16