TIN 20 tin, in water en natte veengrond uitstekend geconserveerd blijven: water en moerassige grond sluiten de metalen van de lucht af. Ook op grond van afbeeldingen van 14e eeuwse schilderijen, meent hij dat de hanzekannen overal in gebruik zijn geweest, in huis, in de her berg alsook op schepen. Terug bij de fysionomie van de han- zekan ontdekken we meer bijzonder heden. Zo zien we aan de buiten kant van het oor een reliëfver siering. Het reliëf van de groot ste kan bestaat uit bloemranken (afb.2) en op het handvat van de kleinste is een hertenjacht afge beeld.Aan het deksel is een bril- vormige duimrust (afb.2) gegoten en deze scharniert eenkakig in het oor (afb.3). De vorm van de duimrust en scharnier is kenmer kend voor de allervroegste wijn kannen Ook aan de onderkant van het dek sel en op de kanbodem komen reli- efversieringen voor.Het gaat hier om versieringen in de vorm van plaquettes met religieuze voor stellingen.Op beide kannen zijn ze identiek: in het deksel Christus aan het kruis (afb.3),op de bodem Maria met kind. Over de betekenis van de op de plaquettes afgebeel de voorstellingen zijn de opvat tingen verdeeld. Er zijn schrijvers die menen dat de gebruikers van de kannen hierin een soort amulet of talisman zagen teneinde aller hande kwaad af te weren.Misschien moeten we toch meer denken aan uitingen van Middeleeuwse devotie. Naast de ideële,hebben de op dek sel en bodem gesoldeerde reliëf- medaillons vooral een technische achtergrond. Om dit te begrijpen moeten we weten dat van oudsher tinnen voorwerpen in vormen wer den gegoten - het zou te ver voe ren dieper op de verschillende in de loop van de eeuwen gebruikte gietvormen in te gaan - en dat tot 1550 bij het gieten van kan nen, het kanlichaam in twee ver ticale helften werd gegoten. Na het gietproces werden de halve kannen met een z.g. candeerbout aan elkaar geweld. Bij het gieten werd in de bodem een opening uit gespaard groot genoeg om er, na samenvoeging van de kandelen, een ronde spil door te steken.Met be hulp van deze spil kon de kan in de draaibank worden vastgezet en afgedraaidOp het gat in de bodem werd een rond plaatje gesoldeerd, het reliëfmedaillon. Om het af draaien van het deksel mogelijk te maken, werd hierin bij het gieten ook ruimte voor de spil uitge spaard. Het zal duidelijk zijn dat deze opening eveneens gedicht Afb.2: Hanzekan, duimrust en handvat met reliëfversiering

Den Spiegel | 1987 | | pagina 21