21 moest worden. Met betrekking tot de vindplaats van de hanzekannen is eerder op gemerkt, dat ze uit scheepswrak ken afkomstig zijn.Zeeuwse vissers hebben ze, als bijvangst, uit de Westerschelde naar boven gehaald. In welk jaar dit heeft plaatsge vonden is niet bekend. Wel staat er in het door de toenmalige ge meentearchivaris C.P.I. Dommisse geschreven werkje, "De Oudheids kamer in den gevangentoren der voormalige Westpoort", een foto waarop de kleinste van de twee kannen staat afgebeeld. Deze was hoogst waarschijnlijk al in V/lis— sings bezit bij de opening van de oudheidskamer in de Gevangento ren in 1895. Het is zelfs niet uitgesloten dat ze al in de eer ste oudheidskamer, ondergebracht in het Van Dishoeckhuiswerd ge- exposeerd Het is amusant te lezen hoe Dom misse de hanzekan omschrijft: "Lo den kan met deksel en vddr de stad opgevischt. In het deksel en op de bodem een voorstelling van Christus aan het kruis. Vermoede lijk uit een kerk afkomstig. Van de grootste kan is het jaar van verwerving exact bekend. Uit een van de museumverslagen blijkt dat ze, samen met andere voorwer pen,in 1922 aan het museum is ge legateerd: het legaat C.A. Kalb- fleisch.Met betrekking tot de kan lezen we in dit jaarverslag: "Een tinnen kan met deksel en gewerkt oor, in het deksel Jezus aan het kruis (afkomstig hoogst waarschijn lijk van een der Spaanse schepen in de eerste jaren van den Vrij heidsoorlog op de Schelde in den grond geboord;het is indertijd op gevischt" Afb.3: Hanzekan, deksel met reliëfversiering Tot slot nog iets over de staat waarin de toch kostbare kannen zich bevinden.De conditie is jam mer genoeg verre van optimaal en een verantwoorde restauratie zou daarom overwogen moeten worden. Wellicht is dit door geldgebrek op korte termijn niet te realise ren, maar het aanzien zou al een stuk beter worden als de aangroei veroorzaakt door het langdurig verblijf onder zeewater,zou worden verwijderd. Deze operatie kan met heel weinig inspanning in eigen beheer worden uitgevoerd. Het ef fect van een gedeeltelijke en op pervlakkige schoonmaak kunt u zien aan de reliëfs op het deksel (afb.3) en het oor (afb.2). Vervolg Den Spiegel, juli 1987

Den Spiegel | 1987 | | pagina 22