In memoriam drs.Th.J. Westerhout 23 naar geen onderhandelingen voeren met de regering, maar Arie Smit, zoon van een scheepsbouwer en met reeds eerder getoonde interesse voor een werf te Vlissingen, wel, en zo ontstaat in 1875 de KMS. In 1914 verschenen op de Schelde de pantserdekschepen of kruisers Hr.Ms.Zeeland, Gelderland, Noord- Brabant en de pantserschepen Hr. Ms. De Ruyter, Hertog Hendrik en Jacob van Heemskerck. Meestal wa ren er echter maar 1 of 2 daad werkelijk aanwezig. Zij werden met een aantal mijnenleggerstorpedo- boten en onderzeeboten in 1915 verenigd tot een divisie onder de naam "Scheepsmacht op de Schelde'.' Tot 1919 bleef dit verband be staan. Na de demobilisatie bleef het Station Onderzeeboten te Vlissingen bestaan. De verhouding met België was na de oorlog wat gespannen, waarbij het Scheldere- gime en de Wielingen kwestie, een grote rol speelden. Onze regering vond het verstandiger om de Mari ne te Vlissingen te handhaven, je kon per slot van rekening nooit weten. Een klein detachement Ma rinepersoneel bleef gehandhaafd in Zeeland onder de Commandant der Marine te Middelburg tevens Commandant Zeemacht Zeeland. Deze laatste functie werd in 1924 in vredestijd opgeheven. In dit zelfde jaar werd ook het station voor onderzeeboten opgehevenEen zwar te dag, omdat weer een stukje ma rine verdween uit Vlissingen. Op 7 oktober 1926 kwam er weer wat leven in de brouwerij toen de ma- trozenopleiding verplaatst werd van Gorcum naar Vlissingen(Schor- pioen). [slot] Kort voor ons eerste lustrum in februari j.l. overleed onze oud beschermheer en ons ere-lid de heer Westerhout Vanaf de oprichtingin februari 1982, was hij betrokken bij onze verenigingDe belangstelling die hij toonde voor de Vrienden van het Stedelijk Museum was oprecht. Veel steun gaf hij ons tijdens de beginjaren van onze vereniging Ging het soms moeilijk, dan waren er zijn woorden "Ga door, het gaat goed". Waren er aktiviteiten.ver zorgd door de "Vrienden" hij was erbij, als zijn werk het toeliet. Dikwijls kwam hij met nieuwe ideeën voor de "Vrienden"Artikelen die betrekking hadden op museaal ge bied, las hij met veel interesse Op nieuw verschenen boekwerken die voor de Vrienden belangrijk waren, maakte hij ons attent. Vanuit zijn functie als burgemees ter van Vlissingen hebben wij zeer zeker ook veel steun van hem mo gen ontvangen. De "Vrienden" ver liezen in hem niet alleen een ere lid maar een "vriend". Deze goede herinneringen aan hem zullen al tijd bij ons blijven.Wij wensen mevr. Westerhout en haar kinderen veel sterkte toe met dit verlies. Laten wij aan hem blijven denken met de spreuk van De Genestet "ZIJ ZIJN NIET WAARLIJK DOOD, DIE IN ONS HARTE LEVEN" Namens het bestuur en de redactie van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen, mevr. W. van Nassau-Damen - voorzitter -

Den Spiegel | 1987 | | pagina 24