KEES GORTER MUSEUMNIEUWS 26 voorjaarstentoonstelling Stedelijk Museum W.I.M, WEBER I.r.j - I De schilder Kees Gorter werd in 1897 geboren in Beverwijk in Noord Holland. Tijdens zijn jeugd maakte hij tekeningen van het strand, de duinen en het polderlandschap in de omgeving van Beverwijk. Na de H.B.S. trok hij in de twintiger jaren naar Amsterdam. In deze pe riode ontmoette hij er de pianiste An Flentrop, zijn latere vrouw. Voordat haar vader echter toestem ming gaf voor een huwelijk moest Gorter eerst een fatsoenlijk be roep en inkomen zoeken. Hij volgde een opleiding bij de P.T.T.en werd er electro-technisch ambtenaar. In zijn vrije tijd bleef hij echter schilderen. Zijn werk bij de afdeling telefonie van de P.T.T. speelde zich vooral af in de buitendienstOp zijn vele dienstreizen nam hij vaak een schetsboek mee. Door de diverse overplaatsingen door heel het land kwam hij in contact met de verschillende Nederlandse land schappen, die van grote invloed zouden zijn op het werk van Gorter. Hij woonde onder andere in Haarlem, Den Haag, Vlissingen, Leeuwarden, Goes en Hengelo. In zijn werk is het karakter van deze landstreken terug te vinden,zoals de besloten donkere sfeer van het door oude bomen gevormde Twentse landschap of juist het wijdse Zeeuwse land schap met veel licht en ruimte. In de periode dat hij in Zeeland woonde was hij betrokken bij enkele waterstaatkundige werken, zoals het leggen van een telefoonkabel tussen Vlissingen en Breskens, maar ook bij het herstel van de dijkval in 1943 die de Wilhelmina- polder onder water deed lopen. Deze werkzaamheden heeft hij uit gebreid in schetsen en tekeningen vastgelegd Op 55-jarige leeftijd stopte hij met zijn werk voor de P.T.T, om als "full-time" schilder verder te leven. Na zijn dood kwam de omvang van zijn werk pas naar voren. Uit de grote hoeveelheid materiaal is voor deze expositie gekozen voor werken, die de tegenstelling tus sen het Zeeuwse en Twentse land schap laten zien en enkele schet sen en tekeningen die hij gemaakt heeft in de periode dat hij voor de P.T.T.in Zeeland werkzaam was. De expositie wordt geopend op het nationaal museumweekend, zaterdag 2 mei 1987, en loopt tot en met 13 juni. fWKaT*. Kees Gorter: Haven van Vlissingen, schilderij

Den Spiegel | 1987 | | pagina 27