28 excursie Houben, G.M.M. Muntgewichten voor gouden en zil veren munten van de Nederlanden: stelsels, ijkwezen, vormenmakers merken, gebruik. Lochem: De Tijd stroom, 1980. Vroeger konden munten niet zo nauwkeurig gefabriceerd worden als wel gewenst zou zijn, waardoor het niet direct opviel als men iets van de rand afsneed.Ook door slijtage ten gevolge van langdurig gebruik konden munten teveel van hun massa verliezen. Daarom was het noodzakelijk de munten te we gen. Dit gebeurde met behulp van muntgewichten. Houben behandelt in zijn boek de muntgewichten van de Nederlanden en rekent daartoe die muntgewich ten waarvan de munten ofwel door beeldenaar en/of massa duidelijk van buitenlandse munten te onder scheiden zijn ofwel oorspronkelijk in de Nederlanden werden gemaakt. De uitgave bevat verschillende bijlagen, o.a. een overzicht van muntgewichten met behulp waarvan verzamelaars hun muntgewichten kunnen identificeren. Ook vindt men een lijst van musea waar vijf of meer muntgewichtdozen uit de Nederlanden aanwezig zijn. Wittop Koning, D.A. en G.M.M. Houben 2000 jaar ge wichten in de Nederlanden Lochem; De Tijd stroom, 1980. Het omvat de gewichten die in de Nederlanden gemaakt en/of voor normaal gebruik gebezigd werden. De auteurs geven o.a. een syste matische indeling van de gewich ten, de geschiedenis ervan, een indeling van de gewichten naar hun vorm en besluiten het boek met informatie over de muntge- wichtmakers, hun dozen en merken. Het boek bevat uitgebreide regis ters op zaken, personen en merken en is voorzien van vele zwart-wit foto's. Voor eventuele kenners is het nuttig te weten dat 2000 jaar gewichten in de Nederlanden ge zien moet worden als de 3e ver meerderde en verbeterde uitgave van "Nederlandse gewichten" van D.A. Wittop Koning en K.M.C. Ze venboom. Ook aanwezig: De Muntkoerier: onafhankelijk maandblad in de Benelux voor mun ten en penningen. Aanwezig: 1982- heden Leden die de kontributie 1987 nog niet hebben voldaan worden verzocht dit nog even te doen. U kunt hiervoor het beste gebruik maken van de reeds toegezonden accept-girokaart. Ter herinne ring: Postbank nr. 330198 of ABN bankrekening nr. 51.08.48.265 t.n.v. Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum VI issingen De penningmeester 0p zaterdag 20 juni 1986 organi seert de vereniging een stadswan deling door Vlissingen o.l.v.dhr. R. den Broeder. Tijdens de wande ling wordt stil gestaan bij diver se monumenten en uitleg gegeven over de geschiedenis. Verzamelen 10.15 uur bij het Stedelijk Museum.

Den Spiegel | 1987 | | pagina 29