3 VOORWOORD Voor u ligt het themanummer van Den Spiegel over 'onderwijsHet doet mij deugd dat de redactie voor dit onderwerp gekozen heeft .Niet alleen omdat onderwijs in mijn wethoudersportefeuille zit en ik vroeger op di verse scholen heb gewerkt. Oók omdat onder de leden van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum zich een groeiend aantal jongeren bevindt. Juist zij hebben nu eenmaal veel met school (en wat daarbij hoort) te maken. Daarbij mag overigens het belang en de omvang van het onderwijs aan volwassenen (ook in Vlissingen!) niet onderschat worden. Eén ding zal u na het lezen van deze uitgave in ieder geval duidelijk zijn: het onderwijs toen was iets heel anders dan het onderwijs nu is. Dat geldt in het algemeenmaar niet minder ook voor VlissingenLei en griffel hebben plaatsgemaakt voor pen en papier, terwijl op vele plaatsen ook de computer al niet meer weg te denken valt.Ook de kleu ter- en lagere school zijn niet meer; samen heten ze nu basisschool. Waar mogelijk heeft het gemeentebestuur van Vlissingen in de loop der tijd op de ontwikkelingen ingespeeld en er zelfs op vooruit gelopen. Het zou te ver voeren om hier alles te noemen. Wel kan geconcludeerd worden dat in deze gemeente er een uitgebre id 'pakket' aan onderwijs vormen is. Zo wordt basisonderwijs gegeven op scholen voor openbare- bijzondere- en buitengewone signatuurmaar is er ook lager-, middel baar- en hoger voortgezet- en beroepsonderwijsOók van verschillende s ignatuur Met de gemeente hebben velen voor de totstandkoming ervan geijverd; particulieren èn - zoals u uit enkele volgende artikelen zal blijken - bedrijven. De redenen daarvoor liepen (en lopen) uiteen. Bij het be drijfsleven was en is de behoefte aan gedegen vaklui (m/v) van groot belang. Daarmee is tevens het belang van dergelijk onderwijs aangegeven voor de economische ontwikkeling van de regio. Ik wil daarbij zeker niet voorbij gaan aan de drijfveren van hen, aan wie het te danken is dat er in deze gemeente ook een gevarieerd en goed aanbod van bijzon der- en buitengewoon onderwijs is. Ook omdat men koos (en kan kiezen) voor een inhoud die aansluiting biedt bij de eigen levensovertuiging en principes waar het gaat om het begeleiden van het kind, de jon gere op weg naar de volwassenheidHet onderwijs heeft daarin immers een wezenlijke en niet te onderschatten taak! Kortom: het onderwijs -in de brede zin van het woord- is onlosmakelijk verbonden met onze maatschappij .De wederzijdse invloedde wisselwerking is enorm. Velen hebben er mee te maken. (Alleen al in VIiss ingen ver dienen er ettelijke honderden hun brood in deze sector. Het is zeker niet zonder reden dat de media er vrijwel dagelijks aandacht aan beste den, mede inhakend op vaak zorgwekkende politieke ontwikkelingen. De keuze van het thema vind ik een terechtewant het verleden is ook hier onlosmakelijk verbonden met het heden en is daarmee de basis voor de toekomstDit onderwijsnummer wil ik dan ook van harte in uw aan dacht aanbevelen C. de Keijzer, wethouder onderwijs c.a. van de gemeente Vlissingen.

Den Spiegel | 1987 | | pagina 4