KORT HISTORISCH OVERZICHT ONDERWIJS VLISSINGEN f C.H.J. PETERS Onderwijs was vanouds een zaak van de kerk, doch ook de wereldlijke overheid zag al vrij vroeg het be lang van goed onderwijs in. Zo be paalde Karei de Grote in 789 reeds dat de priesters in kloos ters de gelegenheid moesten geven aan leerlingen tot het volgen van lessen in zang, de lettertekens, de psalmen en de tijdrekenkunde. Later namen de Graven van Holland en Zeeland de zorg voor het onder wijs over in die zin dat ze zorg den voor de stichting van Latijnse scholen.Veelal was het dan zo dat in zo'n school het onderwijs gege ven werd door of de koster of de parochiegeestelijkeEr bestond een band tussen school en kerk. Latijn vormde de hoofdmoot van het onder wijs. Enerzijds hield dit verband met de band met de kerkanderzijds met de universiteit waar Latijn de voertaal was. Ook in Vlissingen is er een der gelijke school geweest. Al voor de Reformatie. Waar die parochie school was en hoe die gefunktio- neerd heeft is moeilijk te achter halen. Méér weten we van de open bare Latijnse school van na 1572, het Gymnasium Reïp: Flèssinganae Deze was in eerste instantie ge vestigd aan de Oude Markt. Vanaf 16 april 1586 werd de school ver plaatst naar een pand in de Nieuw- straat dat de stad speciaal daar voor gekocht had. Later kocht men een pand in het Groenewoud om daar de school in te huisvesten. Dit gebouw bestond uit één verdieping met erachter een hoger gebouw dat in de Riool- straat (thans Weteringstraat)uit- kwam. Tot 1796 heeft het als La tijnse school dienst gedaan. Ten gevolge van het vertrek van de toenmalige rector, hetgeen onder andere een gevolg was van het feit dat Vlissingen Frans gewor den was,ging de school ter ziele. Naast de latijnse school waren er andere vormen van onderwijs. Onder andere onderwijs voor de armen en daarnaast onderwijs voor de wezen. Voor de armen werd de schoolmees- tersfunktie vaak met een andere I f Gevelsteen Latijnse School aan het GroenewoudThans in depot Stedelijk Museum VIissingenw

Den Spiegel | 1987 | | pagina 5